Damask 24. augusta 2016 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP-Andreea Alexandru)
Pentagon výslovne pohrozil Rusku zostrelením ruských lietadiel, ak sa dostanú príliš blízko k spojencom USA v Sýrii. Situácia je nebezpečná, pretože Rusi hovoria, že od Američanov nedostali žiadnu informáciu, kde bojujú americkí spojenci
Konflikt v Sýrii opäť čelí nebezpečnej eskalácii: Peter Cook, hovorca Pentagonu, povedal v pondelok na tlačovej konferencii vo Washingtone, že cudzie lietadlá, ktoré sa v Sýrii dostanú príliš blízko americkým spojencom, budú zostrelené. Keď sa ho novinári spýtali, či je tento výrok namierený proti ruským stíhačkám, Cook povedal: “Budeme brániť svojich ľudí na zemi, a budeme robiť to, čo je nevyhnutné na ich obranu.”
Problémom však je, že Spojené štáty oficiálne v Sýrii nenasadili žiadnych vojakov, ale spolupracujú so “spojencami a partnermi”, ako povedal Cook. Títo partneri sú rôzne žoldnierske vojská, ktoré pochádzajú z iných štátov, okrem iného zo štátov Perzského zálivu. Kurdská milícia YPG je jedným z nich. Avšak Cook neuviedol, akých vojakov mal na mysli, keď hovoril o “našich ľuďoch”.
Problémom je tiež medzinárodné právo: USA nemajú žiadny mandát OSN, aby viedli vojnu v Sýrii a nemôžu určovať, čo sa má diať na území suverénneho štátu. Otázkou teraz ostáva, či oznámenie o budúcom zostreľovaní ruských a sýrskych lietadiel má predstavovať zriadenie bezletovej zóny.
Ústredným problémom Rusov a Sýrčanov je, ako novinári vo Washingtone zdôraznili, Rusi v Sýrii aktívne bojujú proti IS a islamským žoldnierom a pritom vôbec nemajú tušenie o pozíciách Američanov. Nasadenie ruskej armády v Sýrii má základ v medzinárodnom práve, pretože Rusko bolo požiadané vládou v Damasku o pomoc.
Ruský minister obrany Sergej Šojgu povedal v rozhovore s Russia 1, že Američania ukladajú povinnosť Rusom a Sýrčanom v súvislosti s leteckými údermi a umiernenými rebelmi, avšak neposkytujú im informácie o pozíciách týchto “umiernených rebelov”.
“Hovoríme im, povedzte nám, kde je umiestnená táto mierna opozícia. Povedzte nám, kde sú presne, aby sme sa mohli vyhnúť leteckým úderom proti nim. Američania však na to nereagujú. Fajn, tak nám povedzte, kde by sme mali bombardovať presne, aby sme mohli viesť údery proti Fronte an-Nusrat a ISIS? Ale ani potom sme nedostali žiadnu odpoveď, “povedal Šojgu.
Oficiálna hrozba Američanov strieľať ruské alebo sýrske stíhačky môže výrazne eskalovať situáciu v Sýrii. Ak bude skutočne ruská stíhačka zostrelená, obe krajiny môžu byť v priamej vojenskej konfrontácii.