1. Ameriku vtedy nezaťažoval 16 biliónový štátny dlh a ďalších 100 biliónov v záväzkoch na penzie a sociálnu a zdravotnú starostlivosť. Na jedného Američana dnes pripadá dlh 360 tisíc dolárov.
2. Väčšina štátov USA nebankrotovala a dokázali fungovať bez federálnej podpory.
3. Nebolo 21 miliónov štátnych úradníkov s tučnými platmi, vysokými penziami a bezplatnou zdravotnou starostlivosťou. Pätina z nich zarába viac ako 100 tisic dolárov ročne.
4. V 30-tých rokoch nebol štátny rozpočet zaťažený sociálnymi a zdravotnými programami ako Medicare, Medicaid, Social security. Tieto záväzky zhltnú behom par rokov cely štátny rozpočet.
5. Bezplatne integračne programy pre prisťahovalcov, prídavky na deti, potravinové lístky v tej dobe neexistovali. Dnes je na nich odkázaná sedmina populácie.
6. Hodnoty ako morálka, rodina, kresťanská výchova sa vytratili. Na memphiskej strednej škole je 86 tehotných študentiek. Ako pracovať, je pre ne výhodnejšie poberať dávky.
7. Prisťahovalci, kedysi prichádzali za prácou a štát nestáli nič. Dnes napríklad v Kalifornii stoja imigranti daňových poplatníkov 10,5 mld. dolárov ročne, čo sú náklady na vzdelanie, zdravotnú starostlivosť a väzenie.
8. 20% deti je obéznych, kvôli čomu majú preddispozície k civilizačným chorobám, ako cukrovka. Experti odhadujú že do roku 2020 bude 52 % dospelej populácie trpieť niektorou formou cukrovky, ktorej liečba by vyčerpala celý systém zdravotnej starostlivosti.
9. V roku 1929 štát nevyplácal peniaze zdravotne postihnutým. Dnes poberá príspevok 11 miliónov Američanov. Tieto dávky sú väčšou záťažou ako podpora v nezamestnanosti, lebo sú celoživotné. Pomer práceschopných k postihnutým bol v roku 1967 41:1, dnes je to 16:1. A situácia sa zhoršuje príchodom vojnových veteránov s ktorých 45 % sa vracia postihnutých.
10. Verejné školstvo je v troskách. Amerika utráca na vzdelanie najviac peňazí na svete, výsledkom sú však len študenti vybavení slabými vedomosťami, ktoré postačujú len na prácu vo výrobnom sektore, ten sa však presťahoval do Číny.
11. Dane boli v 30-tých rokoch nižšie. Amerika bola hotovostnou ekonomikou, takže väčšina firiem platila len nízke, alebo žiadne dane. Dnes je kombinovaná daňová záťaž najvyššia v histórii.
12. Keď sa v roku 1913 začala vyberať daň z príjmu, priemerného Američana sa nedotkla. Platilo ju len 350 tisíc najbohatších Američanov vo výške 2 %. Dnes priemerný Američan robí do polovice apríla na štát, čo je hlavná prekážka rozvoja podnikania a tvorby pracovných miest.
13. Ekonomické ukazovatele tržieb výroby a nezamestnanosti, sú čím ďalej horšie. Prepad výroby signalizuje aj americký Petroleum Institut, podľa ktorého bol dopyt po nafte tohto roku najnižší od roku 1995.
Riešenie vidia vo Fox news takto:
Výrazne obmedziť štátny sektor a jeho moc.
Reformovať a zoštíhliť štátne programy – Social security, Medicare, Medicaid.
Znížiť dane.
Zrušiť všetky regulácie, ktoré brzdia a likvidujú malé a stredné podniky.
Prehodnotiť mzdový systém štátnych zamestnancov.
Zastaviť vojny.
Zreformovať, alebo zrušiť FED.
Zakázať štátne záchrany bank a stimuly.
Ukončiť investície do zelených energií.
Podporiť ťažbu ropy a výrobu energií.
Stimulovať malé a stredné podniky, aby tvorili pracovne miesta.
Zaviesť zlatý štandard.
Ak sa Amerika nepohne z miesta, z veľkej depresie sa už nespamätá a skončí, ako kopec iných impérií na smetisku dejín.