Program „Hrou proti AIDS“ je súčasťou Národného programu prevencie HIV/AIDS v SR na roky 2017-2020. No spôsob, akým sa vedie, je “absolútne neprijateľný a dávno mal byť zastavený”, ako upozorňuje Aliancia za rodinu.
Tento program fungoval aj doteraz v rámci celoslovenského projektu pod rovnakým názvom “Hrou proti AIDS”. Jeho praktická realizácia začala už 8. októbra 2002 na Gymnáziu na Šrobárovej ulici v Košiciach. Cieľom pôvodne nemeckého projektu, ktorý sa prepracoval do slovenčiny a češtiny, je “pútavou formou zlepšiť prevenciu proti AIDS medzi mládežou.” Počas workshopov, na ktorých táto sexuálna výchova prebiehala, sa študenti vystriedali pri špecializovaných stanovištiach, na ktorých sa názornou a “hravou” formou mali dozvedieť niečo o rizikách nakazenia vírusom HIV. Okrem toho sa mali dozvedieť všetky “tabuizované tajomstvá” o prezervatíve – ako vidieť na nasledujúcej fotografii, kde asistentka epidemiológie “zábavnou formou” demonštruje dievčatám, aký veľký je štandardný európsky prezervatív…
Podľa manuálu od Úradu verejného zdravotníctva SR je program určený pre žiakov 7. až 9. ročníka základných škôl, a svojím obsahom “nerešpektuje rôzne duševné dospievanie detí v tejto oblasti”. V pracovných listoch sú im kladené nepríjemné otázky týkajúce sa používania kondómov, prežívania sexuálnych zážitkov, chápania ľúbostných vzťahov medzi chlapcom a dievčaťom a pod.
K tomuto programu vyjadrujú na sociálnych sieťach znepokojenie aj mamičky školákov. Jedna z nich, z Košíc, píše: “S “Hrou proti AIDS” mám svoje skúsenosti a teda rozhodne nepatrí do škôl a už vôbec nie medzi tínedžerov v akomkoľvek prostredí. Vytrhávať vedomosti z kontextu duševného rastu je absurdné, zraňujúce a devastujúce…
Pri predstave, že sa naši siedmaci učia navliekať kondóm na mrkvu, alebo pantomímou znázorňovať chránený sex, či francúzske bozkávanie sa je HNUSNÉ! Ťažko sa to čo i len píše, či číta. Nieto robí!”
“
Okrem Aliancie za rodinu sa v rámci hromadných pripomienok ozýva aj Fórum života, ktoré upozorňuje, že v tomto programe “návrh v oblasti prevencie obsahuje nepriamu podporu sexualizácie mládeže a nabádanie na promiskuitu”. Podľa Fóra života sa v programe málo zmieňuje o “vernosti, sebaovládaní a zodpovednom sexuálnom správaní, o nebezpečenstve homo- či bi-sexuálneho správania”.
Do pripomienkovania tohto programu zostáva už len dnešok a zajtrajšok, do 12. hodiny. Podpísať sa pod hromadnú pripomienku môžete TU.