Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa 15.-16. novembra 2015 v Antalyi na summite G20 stretol s vedúcimi predstaviteľmi Európskej únie na čele s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudem Junckerom. Doposiaľ zverejnené rokovanie o trojmiliardovom príspevku pre Turecko s cieľom zastaviť príliv migrantov však neobsahovalo Erdoganove ostrejšie výstupy, ktoré len teraz “unikli”. EK nepotvrdila ani nevyvrátila pravdivosť záznamu a tureckí úradníci ho odmietli komentovať, pričom obe strany ho ale neoznačili za falzifikát.
Erdogan sa na summite evidentne cítil sebaisto vyhlasujúc, že jeho krajina nepotrebuje peniaze od Európskej únie. “Kedykoľvek môžeme otvoriť dvere do Grécka a Bulharska a naložiť utečencov do autobusov,” vyhrážal sa Erdogan. Uniknutý záznam teda podporuje tvrdenie, že Erdogan nemal v úmysle úprimne dodržať svoju časť dohody o podržaní väčšieho množstva migrantov výmenou za bezvízové cestovanie do EÚ a obnovenie prístupových rozhovorov.
Podľa Erdogana dostalo Grécko až 400 miliárd pri záchrane jeho ekonomiky, a žiadal vyšší príspevok aj pre svoju krajinu. Požadoval 3-miliardový príspevok na migrantov nie na dva roky, ale na jeden rok, pričom údajne turecká strana ukázala interný tajný dokument európskej komisie, ktorý sa o tom zmieňuje, čo šokovalo predstaviteľov EÚ a nie je dobrým znakom o bezpečnosti tajných informácií v únii. Erdogan podľa zápisu vyhlásil, že ak sa chcú baviť o troch miliardách na dva roky, tak diskusia skončila.
Zo záznamu sa zdá, akoby sa Erdogan otvorene vysmieval Junckerovi a predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi a jeho vyjadrenia prinajmenšom prekračujú medze ľudskosti: “Čo urobíte s utečencami, keď s nami nedosiahnete dohodu? Zabijete ich?” Erdogan počas celého rozhovoru dával najavo, že dohodu o zdržiavaní migrantov potrebuje EÚ nie Turecko.
Erdogan bol sebaistý aj v otázke prijatia Turecka do EÚ a dával najavo, že na to nie je odkázaný. Pri vyjednávaní sa nezdráhal použiť v rámci vyhrážky aj takúto vetu: “Domnievam sa, že EÚ nechce Turecko. Tak nám to povedzte jasne.”
Erdogan vyšiel aj s tým, že prístupové rokovania o vstupe Turecka do EÚ sú pomalé a žiadal otvorenie ďalších kapitol. V tom mu Juncker vyšiel v ústrety a prisľúbil otvorenie ďalších dvoch kapitol, čo sa Erdoganovi málilo. Turecko vraj totiž čaká na členstvo už 53 rokov. Po Junckerovom vyjadrení, že počas tých rokov sa Turecko neprejavovalo ako demokratická krajina, Erdogan oponoval, že “ani Nemecko a Veľká Británia sa demokraticky neprejavovali” a “spôsobili veľkú vojnu”. O demokracii v tom čase nehovorí ani v prípade Grécka, Portugalska či Španielska. Erdogan namietal, že Turecko nemôžu prirovnávať k Luxemburgu lebo Luxemburg je ako jedno mesto v Turecku. V jednej chvíli sa obrátil na Tuska a povedal mu: “Reprezentujem krajinu s 80-timi miliónmi obyvateľov. To ako so mnou hovorí Juncker, je nezdvorilé.”