Prvé „barikády“ vybudovali na poslednej prihraničnej ukrajinskej železničnej stanici v meste Konotop. Na týchto „záchranných prácach“ sa zúčastňujú radikálne naladení občania z rôznych ukrajinských miest – Kyjeva, Ľvova, Ternopoľa, Zaporožia a pod. O začiatku blokády informovali na špeciálne vytvorenej stránke „štábu blokády“: https://www.facebook.com/shtab.blokady/posts/1809583269367486
Uviedli, že na stanici Konotop objavili niekoľko vlakov z Ruska s „rôznymi komoditami vrátane uhlia značky antracit“. Informujú, že „v súčasnosti sa začali inžinierske práce v teréne“. Prezradili, že svoju barikádu – zázrak inžiniersko-rádikálneho myslenia – nazvali na počesť bývalého slávneho nemeckého kancelára Konrada Adenauera, ktorý, ako to prízvukujú vo svojom vyhlásení, „koncom 40. rokov dokázal nastoliť slobodu, čo umožnilo v budúcnosti prinavrátiť jednotu krajiny…“
Velenie „povstalcov“ uviedlo, že plánuje v priebehu mesiaca zabezpečiť kontrolu nad všetkými hlavnými hraničnými prechodmi na ukrajinsko-ruskej hranici. Informovali, že v súčasnosti existuje 8 podobných pohraničných prechodov, kde aktívne pokračujú obchodné operácie s Ruskom.
Poslanec Najvyššej rady Ukrajiny, bývalý veliteľ dobrovoľníckeho bataliónu Donbas a jeden z organizátorov tejto blokády Semen Semenčenko včera pohrozil, že ukrajinskí „blokádnici“ úplne prerušia železničné spojenie medzi Ukrajinou a Ruskom. Reagoval tak na vyhlásenie vedenia ukrajinského metalurgického závodu v Mariupoli Azovstaľ, ktoré vyhlásilo, že bude nakupovať uhlie od Ruska a USA, pretože na Ukrajine uhlie nie je a hrozí, že podnik pozastaví svoju prácu.
Ukrajinské médiá pripomínajú, že 25. januára nacionalisti už zablokovali železničné trate a zastavili nákladné vlaky prevažne s uhlím, ktoré smerovali z Doneckej a Luhanskej republiky. Prerušili tak dodávky uhlia na Ukrajinu a vláda v Kyjeve musela vyhlásiť stav mimoriadneho ohrozenia v energetickom odvetví.
Vedenie Doneckej a Luhanskej republiky na oplátku prevzalo kontrolu nad ukrajinskými energetickými podnikmi, ktoré sa nachádzajú na území týchto republík.
Eugen Rusnák