Kyjev, 20. novembra 2017 (HSP/Foto: Facebook)
Ukrajinskí média uvádzajú, že v Najvyššej rade to začína vrieť. Viacerí poslanci požiadali premiéra Vladimíra Grojsmana, aby inicioval špeciálne zasadnutie, ktoré sa bude venovať situácii v Zakarpatsku /Podkarpatskej Rusi/.
Niektorí poslanci otvorene poukazujú na činnosť „šéfa“ Podkarpatskej Rusi Gennadija Moskaľa, ktorý, podľa ich slov, je mimoriadne liberálny voči separatistom a je schopný „predať Podkarpatskú Rus Maďarsku“. Nielen niektorí politici, ale aj média a analytici varujú, že Ukrajine hrozí rozkol. Najväčší pesimisti tvrdia, že Rumunsko, Poľsko a Maďarsko snívajú o tom, že si odtrhnú nejaký kus územia krajiny a preto podporujú separatistov na Západnej Ukrajine.
Bývalý zástupca tajomníka Rady bezpečnosti Ukrajiny Stepan Gavriš prednedávnom obvinil práve tie vyše spomínané krajiny z toho, že pracujú na rozkole Ukrajiny: „Dnes sa všetci – Maďari, Poliaci a Rumuni – pripravujú na to, že autonomizácia a federalizácia Ukrajiny môže zapríčiniť to, že vznikne otázka „pohybu“ niektorých regiónov na západe krajiny – niektorých smerom k Rusku, iných – k Poľsku, Rumunsku a Maďarsku. V okolí prezidenta Porošenka už začínajú hovoriť, že Ukrajina nepotrebuje ani Krym, ani Donbas. A Kyjev nerobí nič, aby navrátil Ukrajine Krym a Donbas. V súčasnosti ukrajinská strana počíta s tým, že kontingent mierotvorcov na dlhšie obdobie zamrazí konflikt na Donbase,“ podčiarkol.
Koncom tohto týždňa otázka separatizmu a „odplávania“ západných regiónov sa zasa vynorila počas parlamentnej „hodiny otázok a odpovedí“. Niektorí poslanci žiadali, aby parlament konečne podnikol nejaké opatrenia. Napríklad, poslanec frakcie Národný front Igor Lapin sa obrátil priamo na premiéra Vladimíra Grojsmana a poukázal na to, že na Podkarpatskej Rusi /Zakarpatsku/, gubernátorom ktorej je Gennadij Moskaľ, prekvitá separatizmus.
„Upozorňujem na situáciu v Zakarpatskej oblasti. Tam vládne taký pán – Gennadij Moskaľ. Dovoľuje si až priveľa. Pokojne sa prizerá, ako na budovy štátnych inštitúcií Ukrajiny umiestňujú zástavy niektorých iných krajín. Povedzte mi, nechápem to: máme nejaké silové zložky, políciu, armádu? Nevidíme, že tam kvitne separatizmus? Nevieme tomu zabrániť?“ pýtal sa Igor Lapin.
Taktiež pripomenul premiérovi, že v Maďarsku už na vládnej úrovni začínajú vyzdvihovať tému práv etnických Maďarov a priamo a nepriamo naznačujú, že Kyjev im má udeliť autonómiu. „Fakt, sa dohráme, že tam vznikne Zakarpatská ľudová republika,“ varoval Igor Lapin. Vladimír Grojsman odpovedal, že situáciu v Podkarpatskej Rusi sleduje a bude tomuto regiónu venovať ešte väčšiu pozornosť.
Podčiarkol, že keď bude treba, požiada o pomoc prezidenta. Dodal, že Ukrajina je unitárny a demokratický štát, v ktorom sa dodržiavajú práva národnostných menšín. Zdôraznil, že napriek tomu Kyjev nikomu nedovolí, aby ho vydieral a nepripustí separatistické nálady na západe krajiny.
Eugen Rusnák