Moskva/Kyjev 31. decembra 2016 (HSP/Foto:Screenshot:YouTube)
Andrej Badžra na RusVesne zverejnil zaujímavý článok, v ktorom sa venuje novej vlne hystérie ukrajinských rusofóbov. Na rozdiel od predchádzajúcich ukrajinských hysterických reakcií, v ktorých sa to hemžilo arogantnými výzvami na elimináciu “vatnikov, koloradov, aziatov a ruských ožranov”, v poslednej vlne hystérie už začína rezonovať strach. Čo sa stane s Ukrajinou a najmä s nimi, ak sa Donald Trump stiahne z Ukrajiny a prenechá ju ruskému vplyvu?
Ukrajinskí “majdanutí svidomiti” bijú na poplach. Podľa nich sa “ruskí fašisti” rozhodli zlikvidovať niekoľko miliónov Ukrajincov a zvyšok sa chystajú presídliť na Ďaleký východ, kde bude samozrejme Ukrajincov očakávať smrť v nedôstojných životných podmienkach.
Ruský ekonóm a politológ Michail Chazin sa v jednom zo svojich interview venoval aj otázke Ukrajiny, v prípade, ak sa USA stiahnu a Ukrajina sa znova ocitne vo sfére ruského vplyvu. Podľa Michaila Chazina existuje niekoľko variantov riešenia ukrajinského problému.
V prvom rade podľa Chazina všetko závisí od toho, čo bude pre Rusko výhodné. Rusko chce zachrániť Ukrajinu v celku a nechce pripustiť, aby sa Ukrajina parcelizovala. V prípade, ak sa Donald Trump stiahne z Ukrajiny, momentálni politici v Kyjeve, ktorí sa zmocnili vlády pomocou puču, pri ktorom s cudzou zahraničnou pomocou odstránili legitímneho ukrajinského prezidenta Janukovyča pravdepodobne rýchlo skončia.
Legitímnymi zástupcami Janukoviča sú Doneck a Luhansk a obnova Ukrajiny sa začne tým, že sa na základe Donecka a Luhanska obnoví politická legitimita a existencia Ukrajiny.
Čo sa však budie diať s Ukrajincami, ktorí sú členmi dobrovoľníckych bataliónov a vraždili na východe Ukrajiny? Čo sa stane s tými, ktorí toto vraždenie mediálne a finančne podporovali? Čo bude s nimi, ak sa Washington stiahne?
Michail Chazin potvrdil, že členovia neonacistických zoskupení sa budú veľmi pravdepodobne eliminovať, rovnako ako sa eliminovali banderovci po roku 1945 a ako sa eliminujú členovia ISIS na Blízkom východe. Predstava, žeby pravosekovia a neonacisti na Ukrajine získali amnestiu je naozaj nereálna.
Existuje však aj pomerne veľká skupina Ukrajincov, ktorí Rusko a ruskojazyčných Ukrajincov nenávidia. Nezúčastňovali sa akcií ako dobrovoľníci v zóne ATO, aktívne však vyzývali k rozhodnému boju proti Rusku a ruskojazyčnému obyvateľstvu a schvaľovali vraždenie ruskojazyčného obyvateľstva v Odesse či v Donecku a Luhansku.
Čo sa stane s týmito indivíduami? Má im snáď nová legitímna vláda Ukrajiny udeliť milosť, zabezpečiť im dobre platenú prácu, umožniť im odísť na Západ? Kvôli týmto ľuďom milióny Ukrajincov utiekli do Ruska alebo do Európy, či Ameriky, pretože život na Ukrajine sa stal neznesiteľným. A teraz by mala nová ukrajinská vláda akceptovať existenciu týchto ľudí bez trestného postihu? Michail Chazin je presvedčený že určite nie, nezávislé súdy sa určite musia zaoberať prečinmi týchto indivíduí a v prípade potreby musia právne a adekvátne situáciu riešiť.
Podľa Chazina je však reálny variant, že napriek ruským snahám príde k parcelizácii Ukrajiny a ukrajinskú celistvosť sa nepodarí udržať. V tom prípade Rusko uplatní svoj vplyv najmä vo východnej Ukrajine. Časť Ukrajiny ležiaca na východ od Dnepra sa stane súčasťou Ruska, v strede vznikne samostatný ukrajinský štát s agrárnym charakterom, ktorý bude mať podobný charakter ako Maďarsko.
Čo sa týka stredu Ukrajiny, ktorý bude samostatný a bude mať agrárny charakter. Mohol by mať aj priemyselný charakter, to by však nesmeli ukrajinskí oligarchovia v období 1991 – 2016 takmer celý svoj priemysel v tejto oblasti zničiť. Ak budú mať dostatok financií na budovanie nového priemyslu, nech si ho vybudujú ako uznajú za vhodné. S politickými elitami, ktoré však majú k dispozícii najpravdepodobnejšie nič konštruktívne nevybudujú. Nevybudovali nič za posledných 25 rokov svojej existencie, prečo by sa to malo náhle zmeniť?
Bez priemyselného, ekonomického potenciálu a bez energetikých zdrojov očakáva túto oblasť postupné vymieranie a emigrácia obyvateľstva. Je otázne, aký postoj k Ukrajincom zo samostatnej “strednej Ukrajiny” zaujme EÚ. Zatiaľ to vyzerá tak, že západné štáty EÚ dávajú prednosť migrácii moslimského a afrického obyvateľstva, od ktorých evidentne očakávajú väčšie kultúrne i ekonomické obohatenie, ako od Ukrajincov. Ďaleký východ však potrebuje nových presídlencov, takže je pravdepodobné, že množstvo Ukrajincov zo strednej Ukrajiny nakoniec dobrovoľne zamieri na Ďaleký východ, pretože živorenie v strednej Ukrajine bude neznesiteľné.
Hystéria týkajúca sa násilného presídľovania Ukrajincov na Ďaleký východ teda podľa Chazina nemá opodstatnenie. Ďaleký východ je oblasťou, ktorú očakáva v najbližšej dobe obrovský ekonomický a demografický boom. Od Majdanu 2014 už do Ruska utieklo približne 5 miliónov Ukrajincov, ktorí aj požiadali o ruské občianstvo. Mnohí z nich už odišli na Ďaleký východ, kde si bez problémov našli prácu a dôstojné životné podmienky.
Západné oblasti Ukrajiny, v ktorých je najsilnejšie zastúpenie banderovcov a kam húfne utečú všetci sympatizanti banderovcov z východných oblastí treba odovzdať Poliakom. Nech si Poliaci s nimi užijú. Na Majdane Poliaci banderovcov podporovali, rovnako podporovali Porošenka a celú kyjevskú vládu aj po Majdane. Poliaci si zaslúžia koexistovať s banderovcami v jednom štáte a rozvíjať vzájomné vzťahy. V strednedobom horizonte však Chazin predpokladá, že väčšina Ukrajincov sa pod nadvládou Poľska polonizuje, radikálnych probanderovských Ukrajincov zlikvidujú poľské policajné orgány a armáda, takže nakoniec Michail Chazin cynicky tvrdí že ešte v Haliči budeme svedkami fakľových pochodov, pri ktorých Haličania budú vykrikovať “Poľsku a hrdinom sláva”.
Zaujímavá by bola v prípade parcelizácie Ukrajiny oblasť juhozápadnej Ukrajiny. Ide o oblasti pri rumunských a moldavských hraniciach. Moldavsko sa snaží udržiavať priateľské vzťahy s Moskvou, k oblasti možno priradiť aj Podnestersko s ruským obyvateľstvom, ktoré patrí k priemyselne najrozvinutejším oblastiam na Balkáne. Ak si budú obyvatelia týchto oblastí želať pričleniť sa k Rusku, je to možné, Moskva však bude musieť zvážiť všetky pozitíva a negatíva. S výnimkou Podnesterska prijať juhozápadné oblasti Ukrajiny do zostavy Ruska bude znamenať výrazné ekonomické zaťaženie. Už prijatie Ukrajiny ležiacej od Dnepra na východ bude znamenať výrazné ekonomické zaťaženie, takže otázka osudov juhozápadnej Ukrajiny je stále otvorená.
Video s Chazinovými názormi:
Andrej Badžra