Svet 8. októbra 2014 (HSP/RT/Foto:TASR)
Hospodárske straty
Cieľom Spojených štátov v ukrajinskom konflikte je vytvoriť deliacu čiaru medzi štátmi NATO a Ruskom a zároveň vytvoriť transatlantickú politickú, ekonomickú a vojenskú komunitu, uviedol pre Russia Today John Laughland z Inštitútu pre demokraciu a spoluprácu v Paríži.
Minulý týždeň americký viceprezident Joe Biden vo svojom prejave na Harvardskej univerzite pripustil, že vláda Spojených štátov tlačila na EÚ, aby v dôsledku ukrajinskej krízy uvalila na Rusko sankcie. Európa však pôvodne bola proti takémuto kroku.
Najprv prišli sankcie proti konkrétnym politikom a podnikateľom. Následne sankcie zamerané na bankovníctvo, energetiku i zbrojársky priemysel. Spolu s protiopatreniami Ruska vznikli v EÚ obrovské hospodárske straty.
Transatlantické politické, ekonomické a vojenské spoločenstvo
Podľa vyjadrení Laughlanda, Spojené štáty skutočne prinútili Európu udeliť sankcie. „Zaujímalo by ma, či to Biden mal povedať, alebo mu to len vykĺzlo. Nakoľko ľudia tu v Európe, ktorí sú proti sankciám, sú skutočne presvedčení, že sankcie boli Európe skutočne Spojenými štátmi vnútené.“ Tým, že sa Biden priznal, akoby povedal, že hospodárske náklady sankcií, ktoré stanovila Amerika a vnútila ich Európe, neponesú Spojené štáty, ale Európa.
Majú USA skutočne páky na to, aby Európu prinútili prijať kroky, ktoré jej uškodia? Na túto otázku Laughland nevie odpovedať. Avšak zároveň si myslí, že problém tkvie oveľa hlbšie ako len v sankciách. “Myslím, že po mnoho desaťročí bola európska politická trieda pod vplyvom, preniknutá, alebo kontrolovaná Američanmi. A to až do tej miery, že nie je možné teraz a ani nebolo po veľmi dlhú dobu možné hovoriť o nejakej nezávislej európskej zahraničnej politike, nezávislej od USA. Podľa neho európski lídri nasledovali Američanov veľmi dôkladne, malý odklon prišiel len v roku 2003, kedy Francúzsko a Nemecko odmietli vstúpiť do vojny v Iraku.
Ruský prezident Vladimir Putin na Investičnom fóre v Moskve uviedol,že sankcie sú obrovská hlúposť. Moskva neustále zdôrazňuje, že nie je jedným z členov ukrajinského konfliktu.
Dnes už aj niektorí politici priznávajú, že sankcie nepriniesli očakávaný výsledok. Avšak podľa vyjadrení Laughlanda práve Ukrajina môže zabezpečiť roztrhnutie európskeho kontinentu a tým vytvoriť deliacu čiaru medzi západnou Európou a NATO na jednej strane a Ruskom na strane druhej s cieľom vytvoriť transatlantickú zónu voľného obchodu. Ide o geopolitický cieľ. Podľa jeho názoru je tiež možné vidieť, ako NATO, ktoré je transatlantickou vojenskou organizáciou bude doplnené a podporené transatlantickou zónou voľného obchodu. Ukrajinský konflikt je preto konfliktom s cieľom vytvoriť transatlantické politické, ekonomické a vojenské spoločenstvo. „Tu je koniec hry,“ dodáva na závere Laughland.
ru