Kyjev 3. novembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)
V Bratislave sa v rámci Slovenkého predsedníctva konala konferencia s názvom “EU Eastern Policy in the light of the Slovak Presidency in the EU Council” . Debatujúci hostia sa venovali nášmu východnému susedovi. Podľa predstaviteľa ukrajinského ministerstva zahraničných sa Ukrajine podarí všetko prekonať s podporou Európskej únie.
Naivita. Tak možno nazvať očakávania ukrajinských predstaviteľov od Európskej únie. “Ukrajina je dnes turbulentnou zónou,” uviedol Jurij Muška z ukrajinského ministerstva zahraničných vecí na konferencii v Bratislave .
Hovoril aj o najaktuálnejších výzvach, ktorým čelí náš východný sused. Na úvod podujatia vyhlásil: “Veríme, že s pomocou Európskej únie sa nám podarí prekonať všetky problémy, ktorým dnes čelíme.”
Nemecký diplomat Peter Wagner predstavil fungovanie skupiny, ktorá vznikla ako jedna z mnohých európskych reakcií na kontroverzné hnutie Majdan. Dnes je vraj znakom bezprecedentnej podpory zo strany EÚ, keď Wagnerovi v rôznych obdobiach a v rôznych oblastiach pomáha 30 až 40 špecialistov. Informoval o tom portál euractiv.sk
Vedúci podpornej skupiny povedal, že nespokojnosť niektorých s rýchlosťou reforiem na Ukrajine nie je úplne na mieste: “Krajina veľká ako Ukrajina sa nedá zmeniť za 2 roky.” Pomoc Ukrajine podľa neho nie je o výške dotácií ale o odhodlaní. Prvé výsledky sú vraj vidieť aj v boji proti korupcii.
Konferencii v Bratislave sa zúčastnil aj bývalý Slovenský minister financií a súčasný poradca ukrajinskej vlády. Ten tvrdí, že sa za posledné 2 roky po Majdane podarilo urobiť viac zmien než kedykoľvek predtým.
“Dalo sa spraviť viac a stále je potreba robiť viac,” povedal Mikloš. Pozitívami sú podľa neho makroekonomický vývoj, reforma bankového sektoru a presadzovanie antikorupčnej legislatívy. Doplnil, že reformy sú mnoho viac politickým problémom ako technickým, no najúspešnejšie krajiny sú vždy tie, ktoré robia najdôkladnejšie reformy.
Samuel Gdovin