Kyjev, 16. júna 2017 (HSP/Foto: Facebook)
Niektoré ukrajinské média si dovolili veľmi odvážne tvrdenia v súčasných časoch: vyhlásili, že obyvatelia krajiny stále viac bojujú proti fašizácii Ukrajiny a ako príklad uvádzajú to, že obyvatelia Kyjeva odmietli premenovanie triedy generála Vatutina na triedu Šucheviča.
Niektorí novinári dokonca zdôraznili, že obyvatelia Kyjeva znova ukázali, že odmietajú propagáciu nacizmu a banderizmu, ako aj celkové smerovanie politiky súčasnej ukrajinskej vlády. Najnovší príklad: obyvatelia Kyjeva odmietli premenovanie triedy Nikolaja Vatutina, sovietskeho generála, ktorý v období druhej svetovej vojny bol veliteľom 1. Ukrajinského frontu, na triedu Romana Šucheviča, nacistu a banderovca, ktorý od januára r. 1944 bol veliteľom „ukrajinskej armády“ OUN-UPA a bol jedným z hlavných organizátorov masových popráv civilného obyvateľstva na Ukrajine, hlavne Židov a Poliakov.
Obyvatelia ukrajinskej metropoly negatívne reagovali na zámer radnice premenovať triedu Vatutina na triedu Šucheviča a podali sťažnosť na súd. Ukrajinské média prízvukujú, že sa stala malá senzácia: Okružný administratívny súd mesta Kyjev zakázal kyjevskej radnici schvaľovať a zverejňovať svoje rozhodnutie o premenovaní tejto jednej z hlavných ulíc ukrajinského hlavného mesta. Fakticky zakázal toto premenovanie…
O tomto malom víťazstve /radnica sa odvolala s súdny proces budú ešte pokračovať, víťazstvo ešte nie je definitívne/ obyvateľov metropoly a svetovú verejnosť informovala riaditeľka kyjevského Inštitútu legislatívnej politiky a sociálnej ochrany Jelena Berežnaja, ktorá bola iniciátorkou občianskej petície proti premenovaniu triedy Nikolaja Vatutina a práve ona podala sťažnosť na súd.
Kyjevské média pripomínajú, že radnici sa čiastočne podarilo „spropagovať“ nacistov a banderovcov a prednedávnom Moskovskú triedu v Kyjeve premenovali na triedu Stepana Banderu, avšak aj toto rozhodnutie nahnevalo obyvateľov mesta, ktorí tiež zorganizovali protestnú petičnú akciu a podali sťažnosť na súd.
Mimochodom už aj Varšava pohrozila Kyjevu minimálne diplomatickými opatreniami: v Poľsku mimoriadne negatívne vnímajú, ako na Ukrajine ospevujú a zvečňujú pamiatku banderovcov a nacistov, ktorí v období druhej svetovej vojny zavraždili stovky tisíc Poliakov – civilistov.
Eugen Rusnák