Kyjev 11. marca 2016 (HSP/Foto: TASR-Pavel Neubauer)
Ukrajinské média a politici v ostatných dňoch horúčkovito komentujú najnovšie správy, ktoré prichádzajú z Bruselu a Washingtonu. Drvivá väčšina komentátorov hovorí o zrade: údajne Ukrajinu oklamali a podrazili. Uvádzajú aj rad argumentov…
Tento raz však na víne, podľa ukrajinských analytikov, nie je východný, ale západný sused a zaoceánsky partner. Na Ukrajine otvorene hovoria, že USA a Európska únia ich zradili. A nejde v tomto prípade dokonca o finančnú pomoc, pôžičky alebo zbrane. Kyjevské vedenie bolo presvedčené, že sa zaradí do „veľkej rodiny“, avšak zabuchli pred nimi dvere. Nik nemieni pozývať Ukrajinu ani do Európskej únie, ani do NATO. A veď sľubovali…
To, že situácia vôbec nie je ružová, na Ukrajine tušili už dávnejšie a svedčia o tom mnohé televízne politické debaty, komentáre v novinách a na spravodajských portáloch, ako aj vyjadrenia sa niektorých ukrajinských politikov. Mnohí prezrádzali, že majú obavy a že členstvo Ukrajiny v EÚ a NATO nie je vôbec isté. Ale nádej zomiera posledná a v Kyjeve ešte dúfali, že všetko sa skončí dobre. Opak bol pravdou.
Z Bruselu začal fúkať zlý nepríjemný vietor… Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker na rovinu priznal, že sa Ukrajina členskou krajinou EÚ nestane ani v priebehu najbližších 25 rokov… Samozrejme, bol to obrovský šok pre kyjevské vedenie. Všetky predošlé sľuby Bruselu zostali bokom. V Európskej centrále sa domnievajú, že Kyjev, diplomaticky povedané, ešte nie je pripravený na to, aby sa Ukrajina zaradila do spolku najvyspelejších, slobodných, demokratických krajín Európy. Jednoducho na to ešte nemá. V Kyjeve to vyvolalo búrku nevôle a všetci hovoria o zrade.
Podobne je to aj so vstupom Ukrajiny do NATO: sľuby sa sľubovali, ale realita je iná. Ani do NATO Ukrajinu nik nepozýva a hovorí sa iba o nejakom mýtickom „partnerstve“. To, že vstup Ukrajiny do NATO je zatiaľ nereálny, priznávajú aj niektorí kompetentní na samotnej Ukrajine. Napríklad riaditeľ spoločnej misie Ukrajina – NATO Jegor Božok ešte pred stretnutím ukrajinského ministra obrany Stepana Poltoraka s šéfom NATO Jensom Stoltenbergom vyhlásil, že vojensko-obranný sektor Ukrajiny ešte nie je pripravený na to, aby sa v „stredne dlhodobom období“ tento štát stal členskou krajinou NATO.
Niektorí politickí komentátori a analytici v televíznych debatách v ukrajinskej televízii so štipkou pesimizmu „prekladajú“ posledné správy z centrály NATO a uvádzajú, že Ukrajinu nepozvú do NATO v priebehu najbližších 5 až 25 rokov. Potvrdil to aj riaditeľ spoločnej misie Ukrajina – NATO Jegor Božok.
„V súčasnosti Ukrajina ešte nie je pripravená na členstvo v NATO. Preto zatiaľ spolu so zástupcami aliancie koncentrujeme naše úsilie na tom, aby sme zvýšili úroveň obranného sektoru Ukrajiny na určitú úroveň a zosúladili ho so štandardmi NATO. Potom nám to umožní začať predmetné rokovania o členstve našej krajiny v NATO alebo o iných formách spolupráce, ak sa Ukrajina členom aliancie nestane,“ zdôraznil.
Ukrajinskí experti vysvetľujú, čo znamená v podaní európskych a zaoceánskych partnerov výraz „stredne dlhodobé obdobie“. Poukazujú na to, že je to svojrázna taktika, ktorá je tradičnou pre západnú diplomaciu. Ak niektorým krajinám, s ktorými EÚ alebo USA mienia zachovávať viac – menej priateľské vzťahy, avšak ktoré nemienia zaradiť do svojho užšieho kruhu, sľubujú, že pre nich niečo urobia v tom „stredne dlhodobom období“. Avšak to znamená iba to, že vlastne neurobia nič. Namiesto toho, aby otvorene povedali „nie“, používajú podobný diplomatický trik.
Ukrajinskí analytici prízvukujú, že je to tak aj v prípade sľubov Bruselu, že sa Ukrajina stane členskou krajinou EÚ v „stredne dlhodobom období“ alebo v priebehu 25 rokov. Za tie roky sa situácia viackrát zmení a potom sa už nik neopýta, kto bol zodpovedný za to, že nesplnil sľuby, ktoré dal pred 25 rokmi… Preto niektorí ukrajinskí analytici sa domnievajú, že Brusel a Washington sa iba zahrávajú s Ukrajinou, vyčkávajú, rozdávajú sľuby, ale túto krajinu asi nikdy nepozvú ani do Európskej únie, ani do NATO.
Eugen Rusnák