Kern totiž navrhol, aby EÚ zvážila ukončenie prístupových rokovaní s Tureckom. Ako dôvod uviedol rozsiahle čistky v armáde, štátnej správe a školstve, ktoré vláda v Ankare spustila po nedávnom neúspešnom pokuse o vojenský prevrat.
“Musíme sa realite postaviť čelom: prístupové rokovania (s Tureckom) sú už len fikciou,” vyhlásil Kern pre rakúske médiá, pričom poznamenal, že demokratické normy v Turecku zďaleka nepostačujú na to, aby nimi bolo možné zdôvodniť prijatie Turecka do EÚ.
Kern žiada, aby sa na túto tému rokovalo v rámci zasadnutia Rady EÚ, ktoré sa uskutoční 16. septembra v Bratislave.
Podľa Kernovho názoru by EÚ mala hľadať nové alternatívne riešenia, ako pomôcť tureckej ekonomike priblížiť sa požiadavkám EÚ. Turecko zostáva dôležitým partnerom EÚ v otázkach bezpečnosti a integrácie, dodal Kern. Súčasne zdôraznil kľúčovú rolu Turecka pri riešení migračnej krízy, ktorej je EÚ vystavená.
Na návrh Kerna reagovala dnes aj Európska komisia prostredníctvom svojej hovorkyne Miny Andreevovej. Tá v Bruseli uviedla, že na štatúte Turecka ako kandidátskej krajiny Európskej únie sa nič nezmenilo. Dodala však, že Turecko musí rešpektovať základné hodnoty EÚ.
Podľa agentúry DPA Andreevová spresnila, že “pokrok v prístupových rokovaniach sa posudzuje na základe radu požiadaviek, medzi ktorými je rešpektovanie právneho štátu, ľudských práv a základných slobôd”.