Rusko začalo spolupracovať s tajnou službou Turecka a poskytlo Turecku spravodajské informácie pre tureckú vojenskú operáciu “Eufrat Shield”. Turecko sa pripojilo k Spoločnému spravodajskému a koordinačnému centru (JICC) v Bagdade, kam patrí Rusko, Sýria, Irak a Irán.
Podľa denníka Izvestija sa dosiahla dohoda z minulého týždňa v priebehu rokovaní medzi Erdoganom a Putinom. Ruskí analytici sa domnievajú, že spolupráca medzi Moskvou a Ankara v sýrskom konflikte by mohla byť pre Rusko výhodnejšou ako spolupráca medzi Washingtonom a Moskvou. Podpredseda výboru pre obranu a bezpečnosť Ruskej federácie Franz Klintsewitsch hovorí, že informácie, ktoré ruská tajná služba získava z rádiových signálov, elektronických a obrazových materiálov, sú dodávané do Turecka. Na oplátku Turecko dodá informácie spravodajských služieb Rusku. “Turci majú veľmi účinné tajné služby a veľmi dobrú sieť agentov v Sýrii,” povedal Klintsewitsch.
“Aj keď Turecko je členom NATO, Turci boli kvôli pokusu o prevrat veľmi nahnevaní a tvrdia, že niektoré západné mocností boli v pokuse priamo zapojené,” povedal Klintsewitsch.
Vladimír Awatkow, riaditeľ Centra orientálnych štúdií, hovorí, že priamy dialóg medzi Moskvou a Ankarou je veľmi dôležitý. “Turci pre nás môžu byť veľmi užitoční v Sýrii. Preto má spolupráca v oblasti obrany a spravodajskej oblasti prednosť v turecko-ruských vzťahoch (…). Turecko kontroluje celé regióny v severnej Sýrii a má veľmi silný vplyv,” povedal Awatkow. Ankara ukázala ochotu dosiahnuť kompromis s Moskvou v sýrskom probléme. Ankara nie je ľahkým partnerom, ale je to dôležitá spolupráca, hovorí Awatkow.
JICC bola v Bagdade vytvorená kvôli ruskej iniciatíve. Hovorca ruského ministerstva zahraničia Sergej Peskov spomenul, že Rusko ponúklo možnosť spolupráce aj Spojeným štátom. Spojené štáty však neprejavili záujem o tento projekt. JICC funguje v Bagdade od 20. septembra 2015.