V máji nasadí Turecko na hranici so Sýriou americký raketometný systém. Tento systém triedy High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) podľa tureckého ministra zahraničia Mevluta Cavusoglu slúži účinnejšie na boj proti teroristickej milícii ISIS.
V rozhovore s Daily Sabah Cavusoglu povedal: “Po vyhladení Isis bude opozícia posilnená. Musíme podporovať umiernenú opozíciu. Naše zbrane majú dosah 40 kilometrov, zatiaľ čo americký HIMARS má dosah až 90 kilometrov. Stretli sme sa so Spojenými štátmi, aby sme sa dohodli, že región Manbidž musí byť zabezpečený. Vďaka tejto stratégii môžeme použiť viac sily na boj proti ISIS. Umiernená opozícia bude môcť postúpiť.”
Kto však je táto mierna opozícia, Cavusoglu už nepovedal. V Sýrii sa nachádza množstvo žoldnierov rôznych milícií a islamistov, ktorí bojujú proti vláde a proti sebe. Sú podporovaní a financovaní Tureckom, štátmi Perzského zálivu a rôznymi špionážnymi službami. Na strane sýrskej vláde bojuje Rusko.
Cieľom Turecka je vybudovať bezpečnostné zóny v severnej Sýrii. Preto severná oblasť Manbidž musí byť zálohovaná raketometnými systémami. Obama opakovane zdôraznil, že nie je proti vytvoreniu bezpečnostnej zóny. V skutočnosti však turecká vláda chce dosiahnuť územný zisk. Táto oblasť patrí k osmanskému dedičstvu ako otvorene priznal oficiálny turecký hovorca.
Obranný systém HIMARS sa tiež používa v Jordánsku, hlásia správy Military Times. Ďalší systém HIMARS bojujúci proti ISIS by mal byť rozmiestnený v Iraku, píše Wall Street Journal.
Na tureckej leteckej základni Incirlik sa nachádzajú štyri americké drony Predator a dvanásť A-10 bombardérov, ktoré majú byť použité na boji proti ISIS, píše The Journal of Turkish Weekly.