Podľa alžírskeho on-line magazínu El-Watan mali zástupcovia tureckej a sýrskej vlády tajnú schôdzku v Alžíri, aby hovorili o situácii v turecko-sýrskom pohraničí. Kurdské milície v oblasti vyhlásili autonómiu.
Príliv utečencov zo Sýrie neutícha, v Turecku spôsobuje značné problémy a dokonca už v krajine vyvolal prvé protesty. Obe vlády sa dohodli odstrániť napätie z ich vzťahu. Alžírsko malo po zostrelení ruskej stíhačky zo strany tureckého letectva pôsobiť ako sprostredkovateľ s cieľom moderovať tajné rokovania medzi Moskvou a Ankara.
Skutočnosť, že Turecko nemôže utečencov naďalej posielať do Európy, by mohla viesť k prehodnoteniu situácie v Ankare.
Ak by Turecko skutočne zmenilo svoj postoj, bol by to úspech aj pre Angelu Merkelovú. Organizácia na ochranu ľudských práv OSN ostro kritizovala dohodu medzi EÚ a Tureckom a dokonca požadovala zastavenie deportácií. Rokovania v Alžírsku naznačujú, že turecká vláda sa zrejme obáva chaosu vo svojej krajine.
Sýria je pripravená na mierové rozhovory bez predbežných podmienok. Vyplýva to zo správy štátnej televízie. Vláda to vyhlásila v rokovaní s osobitným vyslancom OSN Staffanom de Misturom v Damasku. Rokovania budú pokračovať 15. apríla v Ženeve. Predchádzajúce kolo rokovaní sa konalo 24. marca, no nedosiahol sa žiaden pokrok.
Vyslanec OSN tiež vyzval sýrsku vládu, aby zabezpečila väčšiu humanitárnu pomoc vo vojnových zónach. Svetový potravinový program OSN (WFP) zhodil jedlo na padákoch do extrémistickou milíciou islamský štát (IS) obliehaného mesta Deir al-Zor. Prvýkrát od začiatku IS blokády v roku 2014 dostali uväznení ľudia potravinovú pomoc v marci. V Deir al-Zor prevláda podľa WFP veľký hlad. Ľudia sa snažili živiť trávou a voľne rastúcimi rastlinami.