Denník Morgenpost cituje Gréckeho ministra pre migráciu, Ioanissa Mouzulasa: “Je veľmi pravdepodobné, že čistky v Turecku ovplyvnia migračnú situáciu.” Ioannis pre grécku televíznu stanicu Skai dodal, že nechce vyvolávať paniku, avšak podla neho sa Grécko musí pripraviť na úplný kolaps dohody s Tureckom, a to aj napriek tomu, že počet utečencov a prisťahovalcov, ktorí sa nelegálne dostanú z tureckého pobrežia do Grécka, klesá. Avšak Ioanis si myslí, že čoskoro môže nastať zlom.
Bernd Mesovic, zástupca riaditeľa organizácie ProAsyl, vyhlásil: “Ak sa bude situácia naďalej zhoršovať a hon na ”čarodejnice” proti opozícii v Turecku, bude ďalej pokračovať, tak určite dôjde k novému pohybu utečencov, smerom k Európe.” Zároveň však upokojuje “Pokiaľ ľudia budú mať nádej na zmenu, zostanú vo svojej krajine.”
Združenie ProAsyl však tvrdí, že najväčší príliv nových tureckých utečencov by mal zasiahnuť Nemecko a Rakúsko.
Rakúsko a Nemecko je už teraz domovom obrovskej tureckej populácie, avšak Turci tu majú problém sami so sebou.
Cez víkend vyšli vo Viedni, Berlíne a iných väčších rakúskych a nemeckých mestách tisícky Turkov do ulíc, aby vyjadrili podporu prezidentovi Erdoganovi. Avšak vyskytli sa tu konflikty s Turkami, ktorí tvrdia, že Erdogan je diktátor. Podobné konflikty medzi Turkami by sa príchodom nových utečencov z Turecka mohli stupňovať.
Európska komisia vyjadrila hlboké znepokojenie nad vývojom v Turecku po neúspešnom puči.
“Sledujeme situáciu pozorne a s veľkým znepokojením,” uviedol podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.
Samuel Poništ