Idlib 10. októbra 2017 (HSP/FAZ/Foto:Screenshot:YouTube)
Napätej situácii na severe Sýrie sa venoval aj nemecký portál Frankfurter Allgemeine Zeitung. Nemecký korešpodent Christoph Erhardt (ktorého nemožno podozrievať z rusofilstva) z libanonského Bejrútu komentuje v článku ” Die türkischen Löwen sind bereit zu kämpfen” vývoj v Idlibe v posledných dňoch.
Podľa Christopha Erhardta Turci pripravujú ofenzívu proti džihádistickým skupinám v provincii Idlib spoločne s Ruskom. Táto situácia znervózňuje džihádistické skupiny v Idlibe, z ktorých najznámejšími sú An-Nusra (pobočka sýrskej al Kaidy) a Tayyat Tahrir al Sham.. Členovia skupiny Hayat Tahrir al Sham už otvorene vyhlasujú, že sú pripravení k mučeníckej smrti a že Turkov očakávajú veľké straty.
Idlib je poslednou významnou provinciou, ktorá nie je pod kontrolou Bašára Asada. Islamistickí extrémisti v minulosti využívali možnosti presunúť sa z miest ako napr. Aleppo do Idlibu, kde bola podstatne pokojnejšia situácia. Odsun autobusmi z Aleppa sa uskutočňoval najmä na sklonku minulého a začiatku tohoto roku, presun do Idlibu súvisel s programom zón deeskalácie, predstaveným v kazašskej Astane. Predstavitelia islamistických skupín majú v Idlibe dostatok zbraní a sú podľa ich vyhlásení ochotní klásť tureckej armáde silný odpor.
Včera predstavitelia generálneho štábu tureckej armády oznámili, že turecký útok sa už začal. Akciu povolil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan už v sobotu, podľa jeho slov Ankara nebude tolerovať žiaden “teroristický koridor” v blízkosti sýrsko-tureckých hraníc.
Podľa Erdogana Turci nenechajú zlikvidovať svojích turkomanských protureckých bratov Kurdom a džihádistickým skupinám. Turci uviedli, že Rusko podporuje vojenskú operáciu tureckých vojsk zo vzduchu a kryje postup tureckých síl. Väčšinu tureckých vojakov tvoria členovia jednotiek, ktorí už v Sýrii bojovali v operácii Turkami označovanej ako “Štít Eufratu”.
To, že Turecko pripravuje vojenskú intervenciu v Idlibe bolo zrejmé už pred niekoľkými týždňami. Turecká armáda usilovne zhromažďovala na sýrsko-tureckých hraniciach vojakov, tanky, delostrelecké jednotky. Bojov v Idlibe sa zúčastňujú aj proturecké skupiny a podľa niektorých informácii sa čoskoro môžu zapojiť do bojov aj vládne sýrske vojenské jednotky brigády. (Ak by Sýrčania, Turci a Rusi spoločne udreli na an Nusru a rôzne proamerické skupiny v Idlibe, naznačovalo by to, že existuje nejaká protiamerická dohoda medzi uvedenými krajinami).
Posledné akcie v Idlibe sú novým faktorom v riešení sýrskej krízy. V Astane sa zainteresovaní dohodli na vytvorení štyroch deeskalačných zón, cieľom týchto zón bolo znížiť napätie v Sýrii. Podľa niektorých diplomatov však dnes môže ísť aj o divadlo a súčasť veľkej geopolitickej hry, ktorej cieľom môže by aj odstavenie Bašára Asada. Najjednoznačnejšia pozícia je pozícia Erdogana, ktorý potrebuje riešiť kurdskú otázku a boj proti Kurdskej strane pracujúcich.
Rusi podporujú turecké aktivity zo vzduchu, predstavitelia al Kaidy, an Nusry a iných protiasadovských organizácii (vrátane Bielych prilieb) tvrdia, že Rusi zasiahli civilné ciele na severe Idlibu. pričom sa sústredili najmä na “posledné nemocnice a školy”. Samozrejme ide o protiruskú propagandu, faktom však ostáva, že rusko-turecká spolupráca mobilizuje džihádistov, ktorí Rusov nenávidia. Mnohí salafisti, ktorí uvažovali aj nad možnosťou dohody s Turkami sa kvôli rusko-tureckému spoločnému postupu rozhodli pokračovať v bojoch aj proti Turkom.
Najtvrdším orieškom budú podľa viacerých odborníkov práve členovia an Nusry a Hayat Tahrir as Sham. Podľa niektorých západných odborníkov, Turecko nechce doslovne zničiť tieto skupiny, chce ich len podriadiť svojej kontrole a využije k tomu ruskú pomoc. V Erdoganových silových vyhláseniach je podľa západných odborníkov cítiť aj dosť divadla.
Pomerne podrobné a zaujímavé informácie o udalostiach v Idlibe už zverejnila Al Jazeera.