Washington 9. decembra 2016 (HSP/msn.com/Foto:TASR/AP-Carolyn Kaster)
Nikto nebude mať viac vplyvu v Bielom Dome Donalda Trumpa v téme národnej bezpečnosti a spravodajskej tajnej služby ako vyslúžilý Generál Michael T. Flynn
Avšak Flynn, budúci Trumpov poradca národnej bezpečnosti, získal prominentné postavenie u republikánov živením „konšpiračných teórií“ a „protiislamskej rétoriky“. Kritici sa vyjadrili, že ak v nej bude pokračovať, môže spôsobiť vážne znepokojenie – nahnevať spojencov a povzbudiť nepriateľov.
„Jeho úlohou je zabezpečiť, že Biely Dom bude zameraný na všetky hrozby, ktorým čelia Spojené Štáty v zahraničí,“ povedala Julianne Smithová, bývalá zástupkyňa poradcu národnej bezpečnosti viceprezidenta Joa Bidena. Vyjadrila sa, že je „hlboko znepokojená“ Fynnovými tendenciami podporovať falošné správy na jeho profile na Twitteri.
„Nechcete mať poradcu národnej bezpečnosti, ktorý je nesústredený,“ povedala Smithová, ktorá teraz vedie stratégiu a štátnický program v Centre pre Novú Americkú Bezpečnosť (Center for a New American Security).
Patrila medzi niekoľko národných bezpečnostných expertov, ktorí prejavili obavy ohľadom Flynnovej ochoty zdieľať „neoverené“ spravodajstvo na sociálnych sieťach, zatiaľ čo sa pripravuje na sťahovanie sa do Západného Krídla Bieleho Domu.
Do roku 2014 slúžil Flynn vo vojenskom spravodajstve Spojených Štátov. Aj napriek tomu, že odišiel zo svojej pozície kvôli nezhodám s Obamovou administratívou ohľadom politiky a vedenia Agentúry pre obranu a spravodajskú tajnú službu, je všeobecne považovaný za vrchného dôstojníka spravodajskej služby, pozície, ktorá vyžaduje porozumenie dôsledkov dezinformácií.
Problém s údajným zdieľaním falošných správ bol vystupňovaný, keď Flynnov syn Michael G. Flynn tweetovaním podporoval správy, ktoré niektorí považujú za konšpiráciu, že ľudia blízki Hillary Clintonovej v tichosti prevádzkovali pedofilnú skupinu v reštaurácii Comet Ping Pong. Tieto rozšírené správy následne viedli k streľbe v pizzérii vo Washingtone. Flynn vo svojom tweete uviedol, že „tieto správy sú udalosťou, kým sa neukážu falošné.“
Budúci viceprezident Mike Pence potvrdil, že Flynnov syn pomáhal svojmu otcovi s naplánovaním a administratívou počas prezidentského prechodného obdobia, ale povedal CNN, “že momentálne to už tak nie je”.
Na položenú otázku, či bola vyžiadaná bezpečnostná previerka, Pence neodpovedal priamo. „Akákoľvek administratívna práca, ktorá bola potrebná v tomto ohľade, bola určite vykonaná,“ povedal.
Trumpov tím nespresnil, či odchod Michela Flynna mladšieho z prechodného tímu súvisí s jeho tweetmi.
Menej než týždeň pred voľbami Flynn starší zverejnil na twitteri link k príbehu, ktorý tvrdil, že Clintonovej emaily, okrem iných ilegálnych aktivít, obsahovali dôkaz prepierania peňazí a sexuálnych zločinov s deťmi. Budúci poradca národnej bezpečnosti povedal, že tento príbeh si “musia prečítať” a vyzval svojich nasledovníkov na sociálnej sieti, aby sami rozhodli, či je to konšpirácia…
Flynn tiež podporoval tzv. „konšpiračné teórie ohľadom belošskej nadradenosti“ počas prezidentskej kampane, zatiaľ čo sa objavil na Trumpovom zozname ako poradca pre národnú bezpečnosť s najvyšším profilom.
Poradil svojim fanúšikom na twitteri, aby si prečítali knihu od Mika Cernovicha, ktorého web stránka naznačovala, že šéf kampane Clintonovej mal účasť na „sexuálnom kulte v spojitosti s nezákonným obchodovaním s ľuďmi.“ Flynn tiež označil nacionalistu Jareda Wyanda, ktorého web stránka je populárna medzi ľuďmi podporujúcimi alternatívne správy.
Vymenovanie Flynna nie je predmetom schválenia Senátu.
Adam Schiff, demokrat v komisii snemovne spravodajskej služby povedal, že Flynnova ochota zdieľať “falošné správy vyvoláva vážne otázky ohľadom jeho vhodnosti pre takúto dôležitú funkciu.”
Trumpov tím nereagoval na otázky týkajúce sa Flynnovej aktivity na sociálnych sieťach. Pence ocenil Flynna všeobecne, aj keď sa dištancoval od administratívy Flynnovo syna.
„Sme vďační a poctení, že máme Gen. Flynna ako nášho nominanta na poradcu národnej bezpečnosti. Prináša nám výnimočné bohatstvo skúseností,“ povedal Pence.
Funkcia poradcu národnej bezpečnosti sa mení podľa administratívy, ale zvyčajne sa zameriava na koordinovanie politických pozícií ministerstiev zahraničných vecí a obrany, ministerstva spravodlivosti a iných súčastí tímu prezidenta.
Je to výnimočne dôležitá funkcia, pretože poradca národnej bezpečnosti má prístup k prezidentovi v západnom krídle Bieleho domu. Flynnova kancelária bude pár krokov od oválnej pracovne, a táto blízkosť mu umožňuje rozhodovať o rôznorodých témach vrátane vojny a mieru, a tiež diplomacie a spravodajstva.
Bude mať priamy prístup k prezidentovi, väčší ako predstavitelia národnej bezpečnosti v Kabinete. Popri zúčastňovaní sa na denných spravodajských brífingoch Trumpa a mítingoch vrchných predstaviteľov, Flynn bude tiež dohliadať na štátnu bezpečnosť, oddelenie Bieleho Domu, ktoré sa zväčšilo na 400 ľudí, ktorí pracujú na odporúčaniach zmien politík.
Flynn, ktorý bude mať 58 rokov v Decembri, slúžil viac ako tridsať rokov v armáde.
„Ak poradca národnej bezpečnosti bude priamym sprostredkovateľom medzi prezidentom a svetom národnej bezpečnosti, samozrejme, že je tu obava, keď poradca podporuje konšpiračné teórie a falošné správy,“ povedal Tom Nichols, profesor z Naval War College v Newporte, Rhode Island, kde Flynn získal titul MA z národnej bezpečnosti a strategických štúdií v roku 2001.
„Ktokoľvek sa stane prezidentskými ušami v medzinárodných vzťahoch,“ povedal Nichols, „mal by mať schopnosť rozlíšiť pravdu od klamstva.“
Viktória Dandárová