Berlín 6. apríla 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)
USA a Rusku hrozí vojenský konflikt v Sýrii. Príznakov toho je čoraz viac. Ako zámienka môže poslúžiť plynový útok, predpokladajú nemecké noviny Deutsche Wirtschafts Nachrichten.
Už teraz vidno, že šéf Bieleho domu kardinálne zmenil svoju pozíciu voči Sýrii. Bez toho, že by si počkal na dôkazy, okamžite obvinil sýrskeho vodcu Bašara Asada zo „zločinu proti ľudskosti“. Stála predstaviteľka USA v OSN Nikki Haleyová zasa pohrozila „jednostrannými opatreniami“ vo vzťahu k súčasnému režimu v Damašku.
Deutsche Wirtschafts Nachrichten tiež pripomínajú, že v roku 2013 „kvôli Asadovmu použitiu chemických zbraní“ USA len-len že nerozpútali vojnu. Avšak teraz, vzhľadom na ruskú účasť v konflikte a vzhľadom na to, že Washington si nekladie za cieľ zmenu režimu (to asi aspoň myslí autor textu v DWN), majú USA v Sýrii omnoho menej možností na realizáciu vojenského scenára.
No na Trumpa i tak vyvíjajú veľmi silný nátlak, uvádzajú nemecké noviny. Senátori z Republikánskej strany, za ktorú Trump kandidoval, John McCain a Lindsey Graham, trvajú na vojne s Ruskom. V minulých týždňoch sa americký prezident stretol s hlavami Saudskej Arábie, Egypta, Jordánska a Izraela. Na všetkých týchto stretnutiach sa hovorilo o vytvorení vojenskej aliancie proti Iránu.
Kvôli neúspešnému pokusu o reformu v zdravotníctve i vzhľadom na nulový posun v uskutočnení daňovej reformy nemá Trump Američanom čo predložiť. Vojenská operácia mu môže pomôcť uspokojiť svojich protivníkov, predpokladajú Deutsche Wirtschafts Nachrichten. V podstate, vojnu proti Rusku, alebo Iránu, či proti Rusku a Iránu, podporujú všetci veľkí hráči vo Washingtone a tiež médiá, ktoré nového prezidenta predtým toľko kritizovali. Je celkom možné, že sily, ktoré podporujú rôzne povstalecké skupiny v Sýrii, sa môžu naposledy pokúsiť primäť prezidenta USA k vojenskému vpádu, usudzujú nemecké noviny.
Avšak, vzhľadom na reálnu situáciu na bojisku, to privedie k priamej vojenskej konfrontácii medzi USA a Ruskom. Ak sa to udeje, na strane Washingtonu vystúpi „Medzinárodná antiteroristická koalícia“. Rusko bude, pravdepodobne, podporené Iránom. Nevedno, aký bude postoj Číny. Dosiaľ Peking poskytoval Rusom podporu – no nie vojenskú, konštatujú Deutsche Wirtschafts Nachrichten.
Zatiaľ sa zdá, že čím viac je svet vzdialenejší od rôznych veľmi pekných predvolebných vyhlásení Donalda Trumpa i od jeho pozoruhodnej inauguračnej reči, tým viac sa nám americký multimiliardár pred očami mení na Hillary Clintonovú s kravatou. Potvrdzuje sa tak zásada, že hlavnou úlohou demokracie euroatlantického typu je realizovať ciele úzkej vrstvy globalistov bez ľudskej tváre, a to bez ohľadu na to, za aký program hlasujú ľudia.
Nečakajú nás ľahké časy. No skôr, či neskôr sa kanibali – tentoraz maskovaní v rúchu demokratov – ako už mnohé generácie ich západných predchodcov, presvedčia o pravdivosti srbského príslovia: „Na Nebi je Boh a na Zemi Rusko.“
Vladimír Mohorita