“O vplyve ruských hackerov na výsledok volieb neboli predložené žiadne dôkazy. Je nezodpovedné vyvodzovať závery pred oficiálnou správou tajných služieb”, povedal Trumpov hovorca Sean Spicer v pondelok v americkej televízii. Podľa slov Donalda Trumpa, Barack Obama v otázke obviňovania ruských hackerov z kybernetických útokov voči USA jednoznačne nehovorí pravdu. “Bližšie informácie sa dozviete v utorok alebo v stredu”, informoval novozvolený americký prezident Donald Trump. Potvrdil, že v utorok, alebo v stredu sa vyjadrí aj k obvineniam americkej rozviedky na adresu Ruska. Nový prezident bude mať správu, akonáhle bude dokončená v priebehu týždňa. Táto správa bola napísaná, okrem iného zo strany CIA, ktorá priniesla špekulácie o ruských hackerov.
Kvôli podozreniu zo zapojenia ruskej prezidentskej administratívy úradujúci americký prezident Barack Obama nariadil vyhnanie 35 ruských diplomatov. Podľa spravodajských zdrojov bola terčom útokov neúspešná demokratická kandidátka Hillary Clintonová a cieľom ruských hackerov bola podpora víťaza volieb Trumpa. Dôkazy o tomto vyjadrení však doteraz neboli tajnými službami predložené.
Americký prezident Barack Obama uložil sankcie proti Rusku. Ruský prezident Vladimir Putin sa prekvapivo k novým sankciám nevyjadril.
Časť amerických politikov v Kongrese sa však už teraz obáva, že Donald Trump sa pokúsi zrušiť protiruské sankcie a zmení vzťahy medzi Ruskom a USA. V kongrese časť amerických poslancov v čele s McCainom už teraz hystericky bije na poplach a tvrdí, že budú tvrdo odporovať snahám Donalda Trumpa zrušiť sankcie voči Rusku, prípadne postaviť vzájomné rusko-americké vzťahy na diametrálne odlišnú úroveň.
“My v Kongrese nie sme presvedčení, že prijaté kroky na zdržiavanie Ruska sú dostačujúce. Aj naďalej budeme proti Rusku rozhodne vystupovať. Rusko musí zaplatiť za svoje útoky vysokú cenu, sankcie sa musia ešte zosilniť”, informoval ďalší z rusofóbnych členov Kongresu, Adam Schiff.
Americkí právnici z tábora Donalda Trumpa však jednoznačne tvrdia, že posledné sankcie, ktoré prijal Barack Obama, najslabší prezident v histórii USA, boli prijaté bez súhlasu Kongresu. A rovnako ich môže bez súhlasu Kongresu ukončiť aj Donald Trump a veľmi pravdepodobne tak aj urobí.
Hlavným súperom pre Donalda Trumpa je Čína. Rusko sleduje svoje záujmy v Európe, Sýrii a na Ukrajine. Vzájomná komunikácia a zlepšenie vzťahov musí začať tým, že obe strany sa budú snažiť dosiahnuť kompromis. Rokovania s USA budú určite náročné, pretože Rusko a Čínu spájajú mnohé plány a strategické ciele.
Ako sa rozhovory medzi Donaldom Trumpom a Vladimírom Putinom skončia, je ešte priskoro definovať. Základné problémy sú však určené – Ukrajina, Sýria, východná Ázia, Európa. USA majú množstvo vnútorných problémov, ktoré zapríčiňujú že ich postavenie nie je pevné a nemajú už dostatok síl riešiť všetky problémy naraz, musia ich riešiť postupne. V ich domácom americkom prostredí dozrieva konflikt medzi národnými a patriotickými elitami a transatlantickými korporáciami, tento konflikt zväzuje USA ruky.
Ak má USA v ďalšom geopolitickom zápase uspieť, musí upevniť v prvom rade svoje ekonomické zázemie a toto je aj hlavný problém, na ktorý sa chce Donald Trump sústrediť.
Obama odíde z najvyššieho úradu v krajine 10. januára. Vo svojom poslednom prejave v úlohe prezidenta USA sa chce poďakovať za podporu a dôveru, napísal odchádzajúci prezident v e-maile v pondelok. Aj prvý americký prezident George Washington napísal na rozlúčku reč v roku 1796, píše sa v e-maili. Svoj posledný prezidentský prejav chce Obama uskutočniť v jeho domovskom Chicagu.
„To mi dáva príležitosť na poďakovanie svojim priaznivcom za túto úžasnú cestu a spôsob, ako oceniť, ako sme zmenili krajinu počas posledných ôsmich rokov k lepšiemu,“ povedal Obama. Zároveň dodal, že by chcel vyjadriť jednu alebo dve myšlienky, “kam by sme všetci mali smerovať”.