CNS News informujú, že Trump podpísal toto memorandum v Oválnej pracovni spolu s memorandom nariaďujúcim zmrazenie prijímania federálnych štátnych zamestnancov, s výnimkou vojenských, a výstup USA z obchodnej dohody TPP.
Dňa 1. januára 1985 začala USAID dodržiavať nariadenie vtedajšieho prezidenta Reagana, ktoré vyhlásil počas medzinárodnej konferencie v roku 1984 o populácii, ktorá sa konala v Mexico City. Ako potom informoval Congressional Research Service, “na základe tejto politiky musela americká organizácia súhlasiť s neposkytovaním žiadnych finančných prostriedkov pre mimovládne organizácie, ktoré nepotvrdili písomne, že nebudú vykonávať alebo aktívne podporovať potrat ako metódu plánovaného rodičovstva”, napríklad International Planned Parenthood so sídlom v Londýne.
V nasledujúcich rokoch sa skupiny podporujúce potrat, vrátane Planned Parenthood Federation of America, pokúsili legislatívne zvrátiť toto nariadenie hľadaním podpory na federálnom súde a medzi demokratmi v Kongrese, no neuspeli. Dosiahlo sa to až za prezidentovania Billa Clintona, ktorý 22. januára 1993 podpísaním memoranda stopol Reaganovo nariadenie. O osem rokov neskôr, 22. januára 2001, prezident George W. Bush podpísal memorandum o jeho znovuzavedení, čo platilo dovtedy, kým ho znova nezrušil Barack Obama.
Obama argumentoval, že je “zbytočne široké a neodôvodnené na základe platných právnych predpisov” a “podkopal tak snahy na podporu bezpečného a účinného dobrovoľného plánovania rodiny v rozvojových krajinách”. Vyjadril sa, “že je správne, aby sme zrušili túto politiku a obnovili kritické úsilie o ochranu a posilnenie postavenia žien a podporu globálneho ekonomického vývoja”.
Navyše, vtedajšia ministerka zahraničia Hillary Clintonová v tom Obamu podporila.