Podľa istého nemenovaného vysokopostaveného palestínskeho zdroja uvádzajú noviny The Times of Israel, že americkí úradníci v utorok oznámili vedeniu palestínskej samosprávy na čele s Ramim Hamdallahom, nech už nečakajú na miliónovú dotáciu, ktorú ešte 20. januára stihol povoliť Barrack Obama ešte ako prezident napriek silnému odporu republikánov.
V rovnaký deň hovorca amerického ministerstva zahraničia Mark Toner dokonca povedal, že dá preskúmať potrebnosť tohto finančného prevodu.
Spočiatku takéto prostriedky Kongres schválil vo fiškálnych rokoch 2015 a 2016, ale niekoľko republikánov spolu s Edom Royceom vyjadrilo obavy, že peniaze mohli padnúť do nepovolaných rúk, ako napríklad “rodinám palestínskych väzňov a samovražedných atentátnikov”. Republikán Kay Granger dodal: “Som hlboko sklamaný, že prezident Obama vzoprel Kongresu dohľad a uvoľnil 221 miliónov USD pre palestínske územia.” Pritom finančné prostriedky na humanitárne programy “boli ešte Kongresom preskúmané”.
V roku 2012 Obama urobil podobnú vec, keď schválil prevod 192 miliónov USD na “bezpečnostné záujmy Spojených štátov”, hoci to Kongres neschválil.
Počas svojej kampane Trump opakovane vyjadril svoju bezpodmienečnú podporu Izraela, popisujúc vzťahy ako “nerozbitné puto,” a sľúbil uznať Jeruzalem za “nerozdelené hlavné mesto” po stretnutí s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom v septembri. Odmietol aj rezolúciu OSN zameranú proti Izraelu, ako o tom napísal na Twitteri: “Nemôžeme pokračovať v tom, aby sa s Izraelom zaobchádzalo s takým celkovým pohŕdaním a neúctou. Ten mal veľkého priateľa v USA, ale ……. už nie. Začiatok konca bol strašný obchod s Iránom, a teraz toto [rezolúcia OSN]! Zostaň silný Izrael, 20. január sa rýchlo blíži!”