Trump sa ocitá pod tlakom neokonzervatívcov: Koniec novej studenej vojny medzi Ruskom a USA je zrejme v nedohľadne

❚❚

Washington 16. februára 2017 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP-Patrick Semansky/Sergei Karpukhin)

 

Na Strednom východe je teraz možné vidieť „krymské rozpravy“: Vláda Trumpa mieri pod tlakom neokonzervatívcov, tajných služieb a obranného priemyslu ku konfrontácii s Ruskom aj v Európe

Nový americký prezident Donald Trump prísaha Inaugurácia Donalda Trumpa
Ilustračná snímka

 

.

USA a Rusko napriek ohlásenému úsiliu o priblíženie sa smerujú ku kolíznemu kurzu. Rusko v stredu zamietlo americkou vládou požadované vrátenie Krymu Ukrajine a protestovalo proti zasahovaniu Washingtonu. “Téma návratu Krymu nemôže byť prerokovaná, pretože Rusko nerozoberá jeho územnú celistvosť so zahraničnými partnermi,” povedal prezidentský hovorca Dmitrij Peskov. Deň predtým hovorca prezidenta Donalda Trumpa vyhlásil, že Rusko sa musí vzdať kontroly nad polostrovom. Trump napísal na Twitteri, že Rusko prevzalo Krym za vlády jeho predchodcu, Baracka Obamu. Uzavrel správu otázkou: “Bol Obama voči Rusku príliš mäkký?” Tento jeho výrok prekvapil, nakoľko počas kampane prehlasoval, že pre dobro a zlepšenie vzájomných vzťahov s Ruskom by bolo dobré uznať Krym za ruský a prestať sa touto vecou už zapodievať.

V roku 2014 došlo v Kyjeve k prevratu. Americká osobitná vyslankyňa Victoria Nulandová v ňom hrala významnú úlohu. Po tom, čo bol legitímne zvolený prezident Viktor Janukovič zvrhnutý a ruská tajná služba bola zjavne zaskočená, vypukla v Moskve panika. Kremeľ poslal vojenské posily na Krym, ktoré mohli byť použité v súlade so zmluvou ako vojenský oporný bod Ruska. Okrem iného na Kryme ukotvila ruská čiernomorská flotila. Neskôr sa na Kryme konalo referendum, v ktorom jasná väčšina obyvateľov hlasovala za vstup do Ruskej federácie. Rusi sa spoliehajú na právo na sebaurčenie obyvateľov. Západ hovorí o anexii. Tento pojem je dôležitý, pretože podľa medzinárodného práva je použitie vojenskej sily proti anektovaniu štátu legitímne.

.

Nový vývoj potvrdzuje trend posledných týždňov: Trumpova vláda sa zdá byť pod tlakom zo strany tajných služieb, neokonzervatívcov a vojensko-priemyselného komplexu, kvôli čomu nie je schopná normalizovať vzťahy s Ruskom. Vývoj na Strednom východe je toho dôkazom.

Americký minister obrany James Mattis nazval na zasadnutí NATO udalosti z roku 2014 ako vytriezvujúce. Trump oznámil svoj zámer použiť sankcie, ktoré boli uložené v nadväznosti na krízu na Ukrajine, s cieľom donútiť Rusov uzavriť zmluvu START.

Peskov uznal, že vzťah oboch štátov je v “žalostnom stave”. Rusko sa snaží nadviazať kontakty s americkou vládou, aby ich zlepšili. Na tému Krymu povedal prezident Vladimír Putin, že už bolo vysvetlené, prečo patrí do Ruska. Krymskí obyvatelia hlasovali v referende proti Ukrajine a chceli ruskú ochranu. “Nechceme vracať svoju vlastné územie,” povedal hovorkyňa ministerstva zahraničia Maria Zacharovová. “Krym je oblasť, ktorá patrí do Ruskej federácie.”

Naproti tomu Trumpov hovorca Sean Spicer v utorok povedal: “Prezident Trump dal jasne najavo, že od ruskej vlády očakáva de-eskaláciu násilia na Ukrajine a návrat Krymu.” Zároveň si Trump praje, aby USA a Rusko spolu vychádzali dobre. Ukrajina uvítala túto požiadavku. “Je to pozitívny signál, s dôrazom na Trumpov rozum a vernosť v humanitárne hodnoty zo strany Spojených štátov, povedal ukrajinský minister vnútra Arsén Avakov. Ukrajinu držia nad vodou peniaze daňových poplatníkov EÚ. V neľahkom súčte sa EÚ think-tank dopracoval k záveru, že táto krajina sa aj naďalej utápa v korupcii a neboli vykonané udržateľné reformy.

Pre nadviazanie priateľských vzťahov medzi USA a Ruskom stál poradca národnú bezpečnosť Michael Flynn. Ale Flynn bol donútený k rezignácii kvôli podozreniu, že hovoril s ruským veľvyslancom v Spojených štátoch o amerických sankciách proti Rusku.

.

Okrem toho New York Times pustil do sveta fámu, že členov tímu Trumpovej kampane udržiavalo kontakt s ruskou tajnou službou rok pred voľbami. Peskov to odmietol: “Toto je správa z novín, ktorá nie je založená na faktoch.” Hovorkyňa ministerstva zahraničia povedala, že nedošlo k žiadnemu nevhodnému kontaktu medzi zamestnancami Trumpa a zástupcami ruských úradov v USA počas volebnej kampane. “Neprekvapilo nás nič. Táto informácia znovu ukazuje, že v Spojených štátoch sa pod povrchom hrá politická hra.” Trump súhlasil v správe na sociálnej sieti Twitter. “Tento nezmysel nie je nič iné ako pokus zakryť veľa chýb, ktoré boli vykonané v kampani porazenej Hillary Clintonovej.”

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

07:26

Súd v rakúskom meste Wels vymeral štvormesačný podmienečný trest 25-ročnému mužovi za porušenie zákona zakazujúceho nacistickú symboliku. 

07:24

Veľvyslanec USA v Mexiku Ken Salazar uviedol, že Mexiko v súčasnosti nie je bezpečnou krajinou a kritizoval exprezidenta Andrésa Manuela Lópeza Obradora za neúspešnú bezpečnostnú politiku a odmietanie americkej pomoci.

Veľvyslanec USA Salazar: Mexiko v súčasnosti nie je bezpečnou krajinou
Na snímke americký veľvyslanec v Mexiku Ken Salazar
07:23

07:01

Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov odsúdila nedávne útoky, pri ktorých utrpeli zranenia príslušníci mierových síl OSN v Libanone. 

07:00

Holandská polícia zadržala v Amsterdame desiatky propalestínskych demonštrantov, ktorí opäť nerešpektovali zákaz protestov zavedený po minulotýždňových násilnostiach proti fanúšikom izraelského futbalového klubu.

Holandská polícia zadržala v Amsterdame desiatky propalestínskych demonštrantov
Na snímke policajti zadržali propalestínskeho demonštranta počas protestu v Amsterdame
06:59

Pred budovou Najvyššieho súdu v brazílskej metropole došlo k dvom explóziám, uviedli miestni hasiči a polícia. Sudcovia a zamestnanci súdu boli evakuovaní. O život prišiel muž, ktorý zrejme stál za výbuchmi.

06:57

Americký špeciálny vyšetrovateľ Jack Smith požiadal federálny odvolací súd, aby pozastavil žiadosť o obnovenie trestného konania voči novozvolenému prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi v prípade nezákonného narábania s tajnými dokumentmi, ktoré sa našli v jeho rezidencii na Floride. 

06:37

Eurotunel popod Lamanšský prieliv spojil Francúzsko so Spojeným kráľovstvom. Verejná osobná vlaková doprava ním začala premávať 14. novembra 1994. Vo štvrtok uplynie od tejto udalosti 30 rokov.

06:35

Novozvolený prezident USA Donald Trump oznámil, že jeho kandidátom na post ministra spravodlivosti je republikánsky kongresman Matt Gaetz. 

06:33

Francúzsko nebude súhlasiť s dohodou o voľnom obchode medzi Európskou úniou a juhoamerickým obchodným združením MERCOSUR v jej súčasnej podobe, vyhlásil premiér Michel Barnier po stretnutí so šéfkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou v Bruseli.

06:31

Novozvolený republikánsky americký prezident Donald Trump si za novú riaditeľku amerických tajných služieb vybral 43-ročnú Tulsi Gabbardovú, niekdajšiu demokratku, no v súčasnosti kritičku administratívy dosluhujúceho prezidenta USA Joea Bidena, zasadzujúcu sa okrem iného proti americkej podpore Ukrajiny.

06:29

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell navrhol, aby Európska únia pozastavila politický dialóg s Izraelom z dôvodu možného porušovania ľudských práv v konflikte v Pásme Gazy. 

Včera 20:26

Novým lídrom republikánskej väčšiny v americkom Senáte sa v januári stane John Thune, senátor za štát Južná Dakota. Republikáni v minulotýždňových voľbách získali väčšinu (53) kresiel v tejto hornej komore Kongresu, kde dovtedy mali len menšinové postavenie, pričom Thuna si v stredu tajným hlasovaním zvolili za lídra svojej väčšiny.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Sopka Lewotobi Laki-Laki chŕli popol na ostrove Flores na východe Indonézie v stredu 13. novembra 2024

Autor: TASR/AP-Handrianus Emanuel

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

René Pavlík

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali