USA a Rusko napriek ohlásenému úsiliu o priblíženie sa smerujú ku kolíznemu kurzu. Rusko v stredu zamietlo americkou vládou požadované vrátenie Krymu Ukrajine a protestovalo proti zasahovaniu Washingtonu. “Téma návratu Krymu nemôže byť prerokovaná, pretože Rusko nerozoberá jeho územnú celistvosť so zahraničnými partnermi,” povedal prezidentský hovorca Dmitrij Peskov. Deň predtým hovorca prezidenta Donalda Trumpa vyhlásil, že Rusko sa musí vzdať kontroly nad polostrovom. Trump napísal na Twitteri, že Rusko prevzalo Krym za vlády jeho predchodcu, Baracka Obamu. Uzavrel správu otázkou: “Bol Obama voči Rusku príliš mäkký?” Tento jeho výrok prekvapil, nakoľko počas kampane prehlasoval, že pre dobro a zlepšenie vzájomných vzťahov s Ruskom by bolo dobré uznať Krym za ruský a prestať sa touto vecou už zapodievať.
V roku 2014 došlo v Kyjeve k prevratu. Americká osobitná vyslankyňa Victoria Nulandová v ňom hrala významnú úlohu. Po tom, čo bol legitímne zvolený prezident Viktor Janukovič zvrhnutý a ruská tajná služba bola zjavne zaskočená, vypukla v Moskve panika. Kremeľ poslal vojenské posily na Krym, ktoré mohli byť použité v súlade so zmluvou ako vojenský oporný bod Ruska. Okrem iného na Kryme ukotvila ruská čiernomorská flotila. Neskôr sa na Kryme konalo referendum, v ktorom jasná väčšina obyvateľov hlasovala za vstup do Ruskej federácie. Rusi sa spoliehajú na právo na sebaurčenie obyvateľov. Západ hovorí o anexii. Tento pojem je dôležitý, pretože podľa medzinárodného práva je použitie vojenskej sily proti anektovaniu štátu legitímne.
Nový vývoj potvrdzuje trend posledných týždňov: Trumpova vláda sa zdá byť pod tlakom zo strany tajných služieb, neokonzervatívcov a vojensko-priemyselného komplexu, kvôli čomu nie je schopná normalizovať vzťahy s Ruskom. Vývoj na Strednom východe je toho dôkazom.
Americký minister obrany James Mattis nazval na zasadnutí NATO udalosti z roku 2014 ako vytriezvujúce. Trump oznámil svoj zámer použiť sankcie, ktoré boli uložené v nadväznosti na krízu na Ukrajine, s cieľom donútiť Rusov uzavriť zmluvu START.
Peskov uznal, že vzťah oboch štátov je v “žalostnom stave”. Rusko sa snaží nadviazať kontakty s americkou vládou, aby ich zlepšili. Na tému Krymu povedal prezident Vladimír Putin, že už bolo vysvetlené, prečo patrí do Ruska. Krymskí obyvatelia hlasovali v referende proti Ukrajine a chceli ruskú ochranu. “Nechceme vracať svoju vlastné územie,” povedal hovorkyňa ministerstva zahraničia Maria Zacharovová. “Krym je oblasť, ktorá patrí do Ruskej federácie.”
Naproti tomu Trumpov hovorca Sean Spicer v utorok povedal: “Prezident Trump dal jasne najavo, že od ruskej vlády očakáva de-eskaláciu násilia na Ukrajine a návrat Krymu.” Zároveň si Trump praje, aby USA a Rusko spolu vychádzali dobre. Ukrajina uvítala túto požiadavku. “Je to pozitívny signál, s dôrazom na Trumpov rozum a vernosť v humanitárne hodnoty zo strany Spojených štátov, povedal ukrajinský minister vnútra Arsén Avakov. Ukrajinu držia nad vodou peniaze daňových poplatníkov EÚ. V neľahkom súčte sa EÚ think-tank dopracoval k záveru, že táto krajina sa aj naďalej utápa v korupcii a neboli vykonané udržateľné reformy.
Pre nadviazanie priateľských vzťahov medzi USA a Ruskom stál poradca národnú bezpečnosť Michael Flynn. Ale Flynn bol donútený k rezignácii kvôli podozreniu, že hovoril s ruským veľvyslancom v Spojených štátoch o amerických sankciách proti Rusku.
Okrem toho New York Times pustil do sveta fámu, že členov tímu Trumpovej kampane udržiavalo kontakt s ruskou tajnou službou rok pred voľbami. Peskov to odmietol: “Toto je správa z novín, ktorá nie je založená na faktoch.” Hovorkyňa ministerstva zahraničia povedala, že nedošlo k žiadnemu nevhodnému kontaktu medzi zamestnancami Trumpa a zástupcami ruských úradov v USA počas volebnej kampane. “Neprekvapilo nás nič. Táto informácia znovu ukazuje, že v Spojených štátoch sa pod povrchom hrá politická hra.” Trump súhlasil v správe na sociálnej sieti Twitter. “Tento nezmysel nie je nič iné ako pokus zakryť veľa chýb, ktoré boli vykonané v kampani porazenej Hillary Clintonovej.”