„Bombardovanie Srbov, ktorí boli našimi spojencami v oboch svetových vojnách, bolo veľkou chybou. Srbi sú veľmi dobrí ľudia. Žiaľ, Clintonova administrácia im spôsobila dosť zla, ako aj celému Balkánu, do ktorého priniesli chaos,“ povedal Trump Nedeljniku.
Trump sa ospravedlnil Srbom za americkú, a osobitne za Clintonovu politiku voči Srbom a vyhlásil, že ak sa stane prezidentom, chce „zlepšiť naše vzťahy s vládou v Belehrade“.
Trump v svojom interview hovoril aj o vzťahoch, ktoré chce nadviazať s Ruskom vedeným Putinom, o boji proti Islamskému štátu, aj o svojich šanciach v prezidentských voľbách, v ktorých sú, ako sa vyjadril, všetky médiá proti nemu.
Pri tejto príležitosti Trump vyzval aj amerických občanov – Srbov, ktorí v značnom počte žijú v niekoľkých volebne kľúčových štátoch USA, ako sú Illinois, Indiana, Wisconsin, Ohio, či Michigan, aby vo voľbách hlasovali zaň.
Ani jeden zo slovenských prezidentov sa dosiaľ neodhodlal urobiť takéto gesto, aké učinil Donald Trump a neospravedlnil sa Srbom a srbskému národu za to, že v roku 1999 Slovensko bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN, v rozpore so zákonom o mieri i v rozpore s mravným zákonom povolilo prelety bombardérom a tankovacím lietadlám NATO ponad územie Slovenska, čím tiež prispelo k zavraždeniu niekoľkých tisícov občanov vtedajšej srbsko-čiernohorskej Juhoslávie, najmä Srbov.
Osobitne by sa čakalo, aby toto gesto vykonali vtedajší prezident Rudolf Schuster, vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda s tými členmi vlády, ktorí podporili svojím rozhodnutím agresiu proti Juhoslávii, vtedajší predseda parlamentu Jozef Migaš s tými poslancami, ktorí rozhodnutie o pomoci pri agresii odobrili. Slovo prepáčte by mali vysloviť, či napísať aj celé zástupy žurnalistov zo slovenských médií, ktorí v roku 1999 agresiu voči Juhoslávii označili za spravodlivú a zákonnú vec a mnohí z nich tak robia dosiaľ. V mene terajšej Slovenskej republiky by sa za slovenskú agresiu voči Juhoslávii v roku 1999 mali Srbsku ospravedlniť traja najvyšší štátni predstavitelia Andrej Kiska, Róbert Fico a Andrej Danko.
Tí slovenskí politici a tie médiá na Slovensku, ktorí podporili bombardovanie Juhoslávie, to spravidla odôvodňovali ako humanitárnu pomoc Albáncom v Kosove, ktorí trpia pod útlakom Srbov na čele s balkánskym mäsiarom Miloševičom. Záujemcovia o bližšie zoznámenie sa s udalosťami, ktoré predchádzali bombardovaniu Juhoslávie, si môžu pozrieť dokumentárny film českého režiséra Václava Dvořáka Ulúpené Kosovo.
Zaujímavý je aj dokumentárny film, ktorý v Srbsku pripravila americká novinárka Anissa. Tá mala v čase bombardovania 16 rokov. Po čase jej nedala pokoj otázka, prečo Američania ničili Srbsko:
Vladimír Mohorita