Viac ako jedno celé storočie bolo asi 30 % detí (150 000) kanadských domorodých obyvateľov umiestnených v tzv. “rezidenčných školách”, ktoré financovala vláda a spravovali ich kresťanské cirkvi, väčšinou rímskokatolícka. Posledná bola zatvorená v roku 1996. V roku 2008 sa vtedajší premiér Stephen Harper ospravedlnil v mene Kanaďanov a nazval to “smutnou kapitolou v našej histórii”.
“Povedal som mu, aké dôležité je pre Kanaďanov, aby pokračovali v skutočnom zmierení s domorodými národmi, a zdôraznil som, ako by mohol pomôcť vyjadrením ospravedlnenia,” povedal Trudeau novinárom po stretnutí s pápežom Františkom.
Kanadská Komisia pre pravdu a zmierenie uviedla v správe z roku 2015, že takéto počínanie voči potomkom domorodých Inuitov a Métisov odčleňovať ich ďaleko od svojich rodičov a ich tradície predstavuje “kultúrnu genocídu”. Komisia vydala 94 odporúčaní vrátane toho, aby sa im oficiálne ospravedlnili patričné inštitúcie za “duchovné, kultúrne, emocionálne, fyzické a sexuálne zneužívanie detí”. Podobné ospravedlnenia vydali už cirkev anglikánska, presbyteriánska a zjednotené cirkvi, ktoré tiež pomáhali viesť tieto školy.
Trudeau povedal, že vo svojom “hlboko osobnom a rozsiahlom, premýšľavom rozhovore s vodcom jeho viery” mu pápež pripomenul, že “celý svoj život sa venuje podpore marginalizovaným ľuďom vo svete a že sa teší na spoluprácu s ním a s kanadskými biskupmi, aby v tom našli spoločnú cestu”.
Rozhovor, ktorý trval 36 minút, sa “zameral na témy integrácie a zmierenia, ako aj na náboženskú slobodu a súčasné etické otázky”, ale netýkal sa priamo spomínaného správania sa k domorodcom v minulosti.
Okrem iného spolu diskutovali aj o klimatických zmenách. Na rozdiel od prezidenta USA, s ktorým sa rozprával minulý týždeň, pápež František súhlasí s Trudeauom v tom, že zmena klímy je spôsobená ľudskou činnosťou. “Hovorili sme o tom, aké dôležité je zdôrazniť vedecký základ ochrany našej planéty a zasadiť sa o morálne a etické záväzky viesť a budovať lepšiu budúcnosť pre všetkých ľudí na tejto zemi,” povedal Trudeau.