Trnava 31. mája (TASR) – Spolu 308 družstiev a 5500 školákov zo Slovenska a Maďarska sa zapojilo do súťaže Tieň víťazného oblúka, ktorú vypísala Trnavská univerzita (TU) v spolupráci s Antickou zbierkou Múzea krásnych umení v Budapešti. Jej cieľom bolo zoznámiť najmladšiu generáciu prostredníctvom monumentálnych stavieb s kultúrou starovekého Ríma. Súťaž bola súčasťou projektu Bezhraničná antikvita, realizovaného v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007 – 2013. Dnes v Trnave na pôde TU predstavili práce jej víťazov.
Do súťaže sa mohli prihlásiť družstvá žiakov 5. až 7. tried základných škôl a študentov 8. tried až 1. ročníkov stredných škôl. V závere mali úlohu zhotoviť podľa známych prvkov antického umenia maketu rímskeho víťazného oblúka. „Z 308 prihlásených družstiev 188 (takmer 3300 súťažiacich) zaslalo vyplnené súťažné hárky a 167 družstiev (asi 2200 súťažiacich) sa ujalo aj mimoriadne náročného vypracovania súťažného diela. Súťažné úlohy (hárky a diela) hodnotili dve od seba nezávislé poroty. Družstvá na prvých troch priečkach v každej kategórii sa zúčastnili na múzejno-pedagogickom programe v Antickej zbierke Múzea krásnych umení v Budapešti. Výstavu ich súťažných prác môže vidieť široká verejnosť okrem Trnavy aj v Budapešti,“ informoval PR manažér projektu Martin Brestovanský z Katedry pedagogických štúdií Pedagogickej fakulty TU.
Absolútnymi víťazmi súťaže sa v mladšej kategórii stalo družstvo 6. a 7. triedy základnej školy Ferenca Erkela v Budapešti, v staršej kategórii vyhrali študenti záhradníckej školy z Budapešti. Zo slovenských družstiev boli najúspešnejší siedmaci zo ZŠ z Kráľovej pri Senci, ktorí boli vo svojej kategórii druhí. Tretiaci z internátneho Gymnázia pre žiakov so sluchovým postihnutím z Kremnice boli so svojím projektom druhí a prváci z Gymnázia Detva skončili v staršej kategórii na 3. mieste.