Trnava 17. septembra (TASR) – Otvorenie dvoch výstav v Synagóge – Centre súčasného umenia plánuje na štvrtok 19. septembra Galéria Jána Koniarka v Trnave. Prvou je prezentácia Dušana Juneka Len papier a druhou výstava Ateliéru Desing skla Fakulty multimediálnych komunikácií Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne.
Jubilejná výstava Dušana Juneka (1943, Piešťany) vznikla pri príležitosti jeho životného jubilea v spolupráci s TypoDesignSlovakia. Kurátorom je Stanislav Stankoci. Uviedol, že autor je významnou osobnosťou moderného grafického dizajnu na Slovensku so zásadným prínosom do rozvoja svojho odboru ako medzinárodne uznávaná a oceňovaná autorita. Študoval na Fakulte architektúry Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave a na Vysokej škole výtvarných umení. Patrí k najznámejším slovenským grafikom – dizajnérom v zahraničí.
Od 80. rokov 20. storočia po súčasnosť hrá kľúčovú úlohu pri dôležitých udalostiach grafiky vizuálnej komunikácie na Slovensku a jej prezentáciách vo svete. Tvorí v celej šírke odboru – v oblasti grafického dizajnu, aplikovanej typografie, plagátu, značiek, symbolov, logotypov a komplexných programov vizuálnej identity – Corporate Identity. Venuje sa súbežne odbornej publicistike, kurátorskej činnosti, je autorom mnohých kultúrnych projektov a výstav. Za sebou má dlhoročnú pedagogickú a konzultantskú činnosť. Je iniciátorom a spoluzakladateľom medzinárodného Trienále plagátu Trnava (1991), realizoval 25 samostatných výstav a zúčastnil sa na vyše 400 kolektívnych výstavách po celom svete. Jeho tvorba je publikovaná vo svetových encyklopédiách, je laureátom viacerých medzinárodných podujatí.
Na výstave, ktorá potrvá do 26. októbra, autor predstaví vyše 50 tlačí na papieri – plagáty, aplikovanú typografiu, znaky, symboly a výtvarné metafory – aktuálne diela z posledných rokov.
Výstava prác študentov zo Zlína mapuje vývoj výtvarného umenia v ateliéri Design skla. Cieľom je podľa kurátorky Michaely Spružinovej ukázať verejnosti aj iný spôsob uchopenia materiálu skla, než ako ho pozná z histórie i zo súčasnosti. Medzi vybranými vystavovanými artefaktmi sú aj site-specific projekty, ktoré vznikli ako reakcia na priestor trnavskej synagógy. "Výstava ponúka niekoľko pohľadov na špecifiká Trnavy a výstavného priestoru. Študenti sa snažia svojimi prácami spochybniť zažité stereotypy vo vnímaní sklárskeho ateliéru, ktorý naopak funguje na multidisciplinárnej úrovni," uviedla kurátorka. Vystavujú umelci Anna Minxová, Tereza Anderlová, David Valner, Miroslava Kupčíková, Michaela Spružinová, Jakub Čech, Tereza Kurčíková, Eliška Frydrychová, Veronika Reková, Helena Ťapajnová, Ivana Zuskinová, Adéla Lakomá, Gabriela Lhotáková, Dominika Malovecká, Adam Turzo a Leva Ekmane.