Košice 25. apríla 2017 (HSP/Foto:LF UPJŠ)
Študenti Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach zorganizovali v sobotu 22. apríla 2017 v košickom Auparku druhý ročník podujatia Škola zdravia. Šlo o preventívnu akciu pre širokú verejnosť realizovanú v spolupráci so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou zameranú na rôzne oblasti zdravia.
Členovia Spolku medikov mesta Košice v čase od 10. do 17. hodiny v blízkosti potravín Billa oslovovali návštevníkov nákupného centra a informovali ich o témach týkajúcich sa prevencie a zdravej životosprávy. Medici „vyučovali“ v štyroch stánkoch nazvaných Zdravie v číslach, Nemocnica u medvedíka, Prvá pomoc a Antitobacco a mottom ich akcie bol slogan ‚Príďte zistiť, čo môžete zlepšiť“. Overiť si zdravie zistením hodnoty krvného tlaku, vyšetrením glykémie a výšky cholesterolu z kvapky krvi, či určením podielu tuku, svalovej hmoty a minerálov v tele, si pritom nechalo 230 ľudí, Nemocnicu u medvedíka zameranú na odbúravanie strachu z lekára u malých detí navštívilo 101 detí, stanovisko s výučbou prvej pomoci vyhľadalo 110 osôb a o fajčení bolo s medikmi ochotných diskutovať 60 fajčiarov.
„Pri našom stole sme návštevníkom merali hodnoty cholesterolu, glykémie a krvného tlaku. Počas štyroch hodín som odobrala krv na zmeranie glykémie približne päťdesiatim návštevníkom, kolega vedľa mňa asi 60 ľuďom – takisto na glykémiu a ďalší kolega zmeral cholesterol asi stovke osôb. Ľudia mali najväčší záujem práve o zmeranie cholesterolu, keďže to nebýva až tak časté vyšetrenie. Všetkých, ktorým sme zmerali cukor v krvi a ich hodnota sa pohybovala v rámci normy, sme pochválili a odkázali, aby si naďalej dávali pozor a starali sa o svoje zdravie. Ale našli sa aj takí, ktorí mali hladiny glykémie nad hranicou normy. Tých sme upozornili na možné riziká a dôsledky cukrovky a vyzvali sme ich k tomu, aby čo najskôr navštívili ambulanciu svojho všeobecného lekára. Myslím si, že sa táto akcia ľuďom veľmi páčila, mnohí sa nás dokonca pýtali, či sa niečo také nechystáme zorganizovať aj častejšie. Aj keď sa v radoch na vyšetrenie niekedy čakalo aj 10-15 minút, ľudom to vôbec neprekážalo,“ hovorí študentka 3. ročníka Lekárskej fakulty UPJŠ Zuzana Pavlová, ktorá je presvedčená, že akcia splnila svoj cieľ a medici ľuďom vysvetlili, aké cenné je zdravie, i aké dôležité je sa oň príkladne starať.
Študenti dúfajú, že ľuďom spestrili a spríjemnili deň a tiež ich motivovali k tomu, aby nepodceňovali aby pravidelné lekárske prehliadky, alebo ich nezanedbávali kvôli pracovnej vyťaženosti – veď zdravie má každý človek len jedno.
„Teší nás množstvo záujemcov rôznych vekových kategórií, ktorí sa nami nechali v rámci Školy zdravia otestovať. Nielen dospelí a seniori sa zaujímali o svoje hodnoty glykémie, cholesterolu a tlaku, ale i tínedžeri ocenili naše podujatie a chceli zistiť ako sú na tom so svojou kondíciou. Záujemcovia ochotne počkali v dlhom rade, len aby zistili, ako je na tom ich zdravie a uvítali i možnosť konzultácie s nami, ako ho môžu viac chrániť. Prichádzali i rodinky s deťmi, ktoré zavítali do Nemocnice u medvedíka. Zatiaľ čo deti vyšetrovali plyšových medveďov, ich rodičia si zdokonalili svoje vedomosti a predovšetkým zručnosti na stanovisku prvej pomoci. Tu si mohli vyskúšať nielen poskytnutie prvej pomoci pre dospelých, ale i čo robiť v prípade rôznych úrazov malých detí. Precvičili si napríklad záklon hlavy a naučili správnu techniku stláčania hrudníka a dýchania z úst do úst,“ konštatuje študentka piateho ročníka všeobecného lekárstva na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach Radka Hrešková a vedúca Klubu verejného zdravia Spolku medikov mesta Košice.
Návštevníci obchodného centra využili aj možnosť zistenia hladiny oxidu uhoľnatého vo vydychovanom vzduchu, ktorého vzostup v ľudskom tele spôsobuje vdychovanie tabakového dymu nielen samotnými fajčiarmi, ale tiež u pasívnych fajčiarov. Pri stanovišti Antitobacco mnohých testovaných ich vysoké hladiny CO vo vydychovanom vzduchu zaskočili a potešujúce je, že viacerí fajčiari sa rozhodli radšej vymeniť cigaretu za jablko…
Najmilšie boli pochopiteľne detičky, ktoré v Nemocnici u medvedíka odbúravali strach z bielych plášťov. „Ide o dlhoročný projekt Spolku medikov mesta Košice organizovaný v materských škôlkach, ktorého cieľom je pomôcť deťom nebáť sa lekárov. Členovia nášho Klubu verejného zdravia učia predškolákov, ako ošetrovať medvedíkov, takže z detí sa stávajú rodičia ošetrovaných medvedíkov, alebo vhupnú rovno do role malých lekárov. V sobotu sa za doktorov a doktorky prezliekli aj celkom malé deti, medzi ktorými boli aj maďarské, rómske a čínske deti, dokonca aj niekoľkomesačné dvojičky. Všetky boli veľmi chtivé po vedomostiach a niekedy nám s prekladom museli pomáhať rodičia. Deti boli po školení odmenené diplomom, zdravotníckou omaľovankou, farbičkami, tetovačkami a magnetkami, ktoré nám venovali sponzori. Samozrejme, nechýbala ani sladká odmena, keďže nie sme zubári,“ poznamenáva s úsmevom študentka 2. ročníka UPJŠ LF Eva Baranová.
Príjemným prekvapením bola pre medikov návšteva chlapčeka, ktorého ocko sa svojho času podieľal na zakladaní Spolku medikov mesta Košice a kuriozitou pán, ktorý si nechal vyšetriť svojho psíka…
Zaujímavú akciu ocenil aj prof. MUDr. Daniel Pella, PhD. a to nielen ako dekan Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, ale aj ako kardiológ. „Pozitíva zdravého životného štýlu, pravidelného športu a význam preventívnych prehliadok je vhodné pripomínať z rôznych úrovní, pretože naozaj prispievajú k predlžovaniu a skvalitňovaniu ľudských životov. Som veľmi rád, že naši študenti vnímajú túto potrebu a prichádzajú so zaujímavými podujatiami atraktívnymi pre širokú verejnosť, pri ktorých zároveň sami získavajú komunikačné zručnosti cenné pre ich budúce uplatnenie,“ hovorí.
Redakciu informovala RNDr. Jaroslava Oravcová z LF UPJŠ v Košiciach.