Kým ruská flotila je pripravená, čínska ešte len absolvuje komplikovanú niekoľko tisíckilometrovú cestu. Tri čínske bojové lode 18. júna vyplávali z čínskeho prístavu Sanya v provincii Chaj-nan. Túto trojicu tvoria jeden z najmodernejších čínskych torpédoborcov Čchang-ša, ktorý je vyzbrojený riadenými strelami, raketová fregata Jün-čcheng a podporná loď Luoma. O 2 týždne by mali vplávať do Baltského mora.
Ministerstvo obrany Čínskej ľudovej republiky informovalo, že tieto vojenské cvičenia sa budú konať na dve etapy – od polovice júla do polovice septembra. V polovice júla štartujú cvičenia v Baltskom mori a na začiatku jesene budú pokračovať v Ochotskom a Japonskom mori. Vlani sa konali v Juhočínskom mori.
„V tomto roku je hlavnou témou spoločných čínsko-ruských vojenských cvičení realizácia záchranných operácií a spoločné zabezpečenie bezpečnosti morskej hospodárskej činnosti,“ vyhlásilo ministerstvo obrany Čínskej ľudovej republiky.
Velenie NATO s nevôľou sa prizerá na tieto vojenské cvičenia. Niektorí západní politici, analytici a médiá strašia „ruskou a čínskou vojenskou hrozbou“, poukazujú na to, že cvičenia „Spoločné more 2017“ sa uskutočnia krátko pred návštevou amerického prezidenta Donalda Trumpa v Poľsku, vykresľujú to, ako varovanie „agresívneho Ruska a Číny“. Zabúdajú však na to, že termín návštevy amerického prezidenta bol dohodnutý iba prednedávnom, ale termín „Spoločného mora 2017“ bol dohodnutý ešte pred rokom, keď ani v USA, ani v Poľsku nemali ani potuchy, kto bude novým americkým prezidentom…
Eugen Rusnák