Róbertovi sa nežiaduce látky odstraňujú z krvi cez kanilu v krku. Do tela sa mu vracia späť čistá krv prefiltrovaná špeciálnym prístrojom. “Sme tretím pracoviskom na Slovensku, ktoré ponúka možnosť liečby takýmto spôsobom,” povedala dnes novinárom Zuzana Žilinská, primárka Urologickej kliniky pre transplantácie obličiek UNB. Uskutočňujú to ešte univerzitné nemocnice v Banskej Bystrici a Košiciach.
“Menej mi to vyťažuje telo ako predchádzajúca metóda,” povedal Róbert. Predtým podstupoval takzvanú plazmaferézu. Vtedy sa mu muselo odoberať z tela viac krvi a pacient prichádzal aj o nejaké jej zložky, ktoré mu museli cez darcov dopĺňať. Teraz to už nie je potrebné. Róbertovi transplantovali orgán pred šiestimi mesiacmi. S obličkami má problém od narodenia, v troch rokoch mu jedna zlyhala a do 18 rokov žil s tou druhou. Tá mu potom zlyhala tiež a muselo dôjsť k transplantácii. “Som vďačný za každý deň s obličkou,” povedal Róbert. Teraz užíva lieky, ale neberie to tragicky. Nemá pocit, že zdravotné komplikácie ho v živote obťažujú. Berie to realisticky. Verí, že po tejto metóde mu oblička v tele vydrží dlho. Mohlo by ísť aj o desať rokov, doplnila Žilinská.
Imunoadsorpcia je pacientom plne hradená z verejného zdravotného poistenia. V UNB ju začali využívať v apríli tohto roka, Róbert ju podstúpil ako druhý. Spomínaná procedúra trvá asi 20 dní, pacient ju absolvuje každý druhý deň v kombinácii s imunosupresívnou liečbou.
Procedúra trvá asi dve až tri hodiny. “Pacient je pri vedomí, môže si napríklad čítať knihu,” vysvetlila Žilinská. Imunoadsorpciu možno využívať aj pri transplantácii iných orgánov. Vlani na Slovensku transplantovali obličku asi 170 pacientom. Počet ľudí, ktorým telo neprijme transplantovaný orgán, podľa Žilinskej stúpa. Na takýto zákrok momentálne na Slovensku čaká 350 až 360 pacientov.