Barcelona 11. novembra 2017 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Santi Palacios)
Tisíce ľudí podporujúcich nezávislosti Katalánska zišli sa v sobotu v centre Barcelony, aby žiadali prepustenie desiatich väznených vodcov hnutia za odštiepenie tohto regiónu od Španielska. Informovala o tom agentúra AP
Medzi väznenými katalánskymi lídrami je osem bývalých členov Madridom zosadenej katalánskej vlády a dvaja predsedovia organizácií brojacich za nezávislosť Katalánska. Španielska justícia medzičasom pokračuje vo vyšetrovaní podozrenia, že títo katalánski dejatelia v októbri zohrali významnú rolu pri vyhlásení nezávislosti Katalánska, ktoré je v rozpore so španielskymi zákonmi.
Na hojnú účasť na sobotňajšej demonštrácii Kataláncov prostredníctvom vyhlásenia odvysielaného katalánskou televíziou TV3 vyzval aj zosadený katalánsky premiér Carles Puigdemont, ktorý je stále v Bruseli, kde čaká na verdikt belgických úradov v súvislosti s európskym zatýkacím rozkazom vydaným španielskymi úradmi na jeho meno.
Puigdemont a predsedníčka katalánskeho parlamentu Carme Forcadellová, ktorá bola v piatok prepustená z väzenia na kauciu, ale je naďalej stíhaná pre podozrenie zo vzbury, v piatok podali na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP) sťažnosť voči Madridu.
V prípade označenom ako “Forcadellová a Lluís a ostatní proti Španielsku” sa bývalá šéfka katalánskeho parlamentu spolu so 76 ďalšími žalobcami, katalánskymi poslancami, sťažuje na španielsky ústavný súd, ktorý sa snažil zablokovať snahy o nezávislosť Katalánska.
ESĽP dostal podobné individuálne sťažnosti aj zo strany troch občanov Španielska. Súdna inštitúcia Rady Európy sa tak stala ďalším hráčom vtiahnutým do katalánskej krízy.
Prepustenie desiatich väznených bývalých členov zosadenej katalánskej vlády a vodcov organizácií brojacich za odštiepenie tohto regiónu od Španielska v sobotu v centre Barcelony na demonštrácii žiadalo 750.000 ľudí.
Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na údaje barcelonskej polície.
Mnohí z účastníkov protestnej akcie mali v rukách vlajky hnutia za nezávislosť Katalánska, známe ako “estelada”. Iní držali transparenty s výzvami “Slobodu pre politických väzňov”, pričom symbolom tejto požiadavky sa stali žlté stuhy.
Príbuzní väznených separatistov boli na čele pochodu ulicami centra Barcelony a na záver zhromaždenia prečítali prítomným vyhlásenia svojich blízkych.
Pobočky Katalánskeho národného zhromaždenia (ANC) požadujúceho nezávislosť regiónu pred sobotňajším zhromaždením v Barcelone zabezpečili 500 autobusov, ktorými do katalánskej metropoly pozvážali demonštrantov z okolitých miest a dedín, dodala AP.
Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) vo štvrtok deklarovala, že katalánski separatistickí politici by nemali byť označovaní za väzňov svedomia, pretože sú obvinení zo skutkov, ktoré by mohli byť trestným činom.