Ako informovala agentúra Reuters, niektorí demonštranti podpaľovali turecké vlajky a vyhrážali sa násilím na tureckých vojakoch, ktorých vyslanie na iracké územie označovali za porušenie irackej suverenity a zahraničnú agresiu.
V Bagdade účastníci protestov hádzali topánky do plagátov s fotografiou tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, čo je v arabskom svete veľká urážka.
V juhoirackom meste Basra mali demonštranti v rukách transparenty s nápismi “Smrť Turecku” či “Smrť Erdoganovi”.
Protestné akcie v Iraku zvolali najmä šiitské strany a aktivisti, ktorí sa Turecku vyhrážali použitím sily, ak svojich vojakov nestiahne.
Turecko minulý týždeň vyslalo stovky vojakov do oblasti pri severoirackom meste Mósul, ktoré ovláda extrémistická skupina Islamský štát (IS), čo označilo za súčasť medzinárodnej misie na podporu irackých síl. Iracká vláda však trvá na tom, že sa tak stalo bez jej vedomia a že Turecko musí svojich vojakov bezodkladne stiahnuť.
Erdogan v piatok vyhlásil, že Turecko nesplní požiadavky Bagdadu.
Správy o vyslaní 150 tureckých vojakov na základňu pri Mósule vyvolali krízu vo vzťahoch medzi Ankarou a Bagdadom, ktorý sa v noci nadnes obrátil na Bezpečnostnú radu OSN s listom so žiadosťou o okamžité a bezpodmienečné stiahnutie tureckých vojakov.
Vývoj kauzy dnes v telefonickom rozhovore posúdili ministri zahraničných vecí Ruska a Iraku, Sergej Lavrov a Ibráhím Džaafarí. Lavrov svojho irackého kolegu ubezpečil o plnej podpore irackých požiadaviek zo strany Ruska, ktorého vzťahy s Tureckom sa tiež vystupňovali v dôsledku incidentu z 24. novembra, keď turecká stíhačka v turecko-sýrskom pohraničí zostrelila ruský stíhací bombardér Su-24 počas jeho misie na podporu sýrskych vládnych síl.