Sýria/Irak 9. apríla 2015 (HSP/Foto:TASR/AP-via militant website)
Leishmanióza
Zatiaľ čo svetové veľmoci pokračujú v hľadaný najlepšieho spôsobu, ako sa vysporiadať s hrozbou teroristickej skupiny Islamský štát, džihádistická skupina sa musí vysporiadať s vnútornými problémami. Zanedbaná hygiena a špina spôsobili šírenie sa oslabujúcej choroby známej pod názvom “ruža Jericha”. Informáciu zverejnila medzinárodná agentúra Sputnik.
Islamský štát získal kontrolu nad značným územím Sýrie a Iraku. Teroristická skupina dobyla mesto Rakka, avšak nehygienické podmienky spôsobili v meste semenisko pre chorobu leishmaniózu, známu tiež ako ruža Jericha.
Choroba leishmanióza je parazitickým ochorením, ktoré spôsobuje veľké, otvorené rany. Chorobu šíri bodavý hmyz. Jedným uhryznutím sa môžu v priebehu niekoľkých týždňov vytvoriť na koži červené rany. Vírus zároveň môže napadnúť aj životne dôležité ľudské orgány. Medzi ďalšie príznaky ochorenia patrí horúčka, nízky počet červených krviniek a zväčšenie sleziny alebo pečene. V prípade, že choroba nie je liečená, môže človek aj zomrieť.
Choroba počas histórie menila svoj názov. Najprv ju volali “biela lepra”, potom “čierna horúčka” a nakoniec “ruža Jericha”, pretože na začiatku 20. storočia prepukla neďaleko mesta Jericho.
Väčšina infikovaných bojovníkov sa nelieči
Podľa informácií agentúry Sputnik, ktorá sa odvoláva na Mirror, hlásených bolo viac ako 100.000 prípadov.
Väčšina infikovaných sa v skutočnosti nelieči. Mnohý bojovníci, napriek nešpecifikovaným dôvodom, liečbu odmietajú. Avšak hoci by súhlasili, v meste zostalo len málo ľudí, ktorí sú schopní zvládnuť starostlivosť o chorých.
Lekári z organizácie Lekári bez hraníc sa najprv snažili liečiť infikovaných, ale väčšina z nich utiekla z územia kontrolovaného Islamským štátom. Následne boli hlavné zdravotné strediská uzavreté.
Islamský štát
Islamský štát sa v priebehu minulého roka zmocnil rozsiahleho územia Iraku a Sýrie, na ktorom vyhlásil kalifát. Bojovníci teroristickej skupiny od tej doby sťali množstvo zajatcov, vrátane rukojemníkov z Japonska a Spojených štátov.
Radikáli z Islamského štátu na dobytom území presadzujú dodržiavanie islamského práva šária.
Ofenzívu skupiny sa snaží zastaviť nielen iracká armáda, ale aj kurdskí bojovníci či spojenci na čele s USA, ktorí uskutočňujú na pozície islamistov cielené nálety. Pri leteckých útokoch však nezomierajú len radikáli, ale aj civilisti, vrátane žien a detí. Doteraz došlo k usmrteniu 66 sýrskych civilistov.
ru