Washington 16. februára 2017 (HSP/Foto:TASR/AP)
V USA úspešne pokračuje polarizácia štátnych ustanovizní i populácie. Donald Trump naráža na čoraz silnejší odpor a problémy, ktorým musí čeliť. Je však otázne, dokedy sa nechá tlačiť k múru a kedy sa rozhodne ráznejšie zakročiť
Podľa posledných informácii publikovaných denníkom The Wall Street Journal vedenie amerických tajných služieb odmietlo americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi zverejniť informácie o svojich operáciach, pretože sa obávajú, že sa utajované skutočnosti dostanú k rivalom USA.
Predstavitelia rozviedky odmietli informovať Trumpa o kontaktoch, spôsoboch i viacerých akciách, ktoré v poslednom období uskutočnili americké tajné služby. Ide aj o dôležité informácie týkajúce sa rozpracovania aktivít voči cudzím štátom.
V poslednom období sa medzi kritikmi USA čoraz častejšie objavujú názory, že tajné služby, najmä CIA nechcú Trumpovi poskytovať informácie, pretože kryjú nielen bývalých členov Obamovej administratívy a neoconov, ktorí pri plánovaní tajných operácii mohli porušovať zákony USA, nehovoriac o krokoch, ktoré boli v rozpore s medzinárodným právom, ale môžu kryť aj vlastné nezákonné aktivity.
Príslušníci tajných služieb už aj v minulosti neposkytovali prezidentovi USA a aj kongresmenom viaceré informácie, ako dôvod udávali potrebu chrániť svoje zdroje v tajnosti.
Členovia tajných služieb už viackrát tvrdili, že členovia Trumpovej administratívy sú v úzkom kontakte s pracovníkmi ruskej rozviedky a s jej pomocou zasahovali do amerických prezidentských volieb, pričom všetky informácie ku ktorým sa Trump dostane, údajne okamžite poskytuje ruskej rozviedke.
Nie je ani veľmi dôležité, či informácie o prepojení Trumpa s ruskými tajnými službami, o ktorých hovorí velenie CIA, sú pravdivé, alebo nie sú pravdivé. Ak sú tieto informácie pravdivé a Trump je naozaj prepojený s ruskými tajnými službami, znamená to pre USA obrovské problémy, pretože zlyhala najmä CIA, ktorá nedokázala zabrániť ruskému prieniku do americkej záujmovej sféry. V rokoch 1989 – 1991 sa niečo podobné stalo v ZSSR, kedy KGB nezvládla situáciu a skončilo to rozpadom štátu.
Ak uvedené informácie nie sú pravdivé a za bojom proti Trumpovi stoja bývalé proobamovské a proclintonovské elity, svedčí to o čoraz silnejšom vnútropolitickom pnutí v USA, ktoré ohrozuje naozaj najdôležitejšie sféry fungovania štátu.
Toto napätie a polarizácia jednoznačne USA oslabuje a to je výhodné pre rivalov USA. Čím dlhšie bude konflikt medzi americkými elitami trvať, tým lepšie pozície na medzinárodnom poli Rusko a Čína získajú. Rusko sa už viackrát vyjadrilo, že do amerických prezidentských volieb nezasahovalo a s Donaldom Trumpom nemá žiadne nadštandardné vzťahy.