Berlín 17. marca 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Huffington Post)
Angela Merkelová, ktorá sa pokladala v politických kruhoch za obratného politika, v skutočnosti neposilnila európsku ekonomiku, ale uvrhla ju do chaosu, píše dopisovateľ The Telegraph Matthew Lynn
Podľa jeho slov, “katastrofálne” voľby do krajinských snemov niekoľkých krajín SRN, ktoré sa konali minulý víkend, sa stali predzvesťou toho, že kancelárka môže čoskoro prísť o svoj úrad.
“Mnohí budú písať, aká je to hrozná strata. V skutočnosti však priviedla Merkelová ekonomiku ku katastrofe”, píše Lynn. Pokladali ju za veľmi kvalifikovaného politika, avšak z hľadiska dopisovateľa The Telegraph, to je” nezmysel “.
Merkelová má na svedomí hrozivý pokles konkurencieschopnosti SRN. Merkelová dovolila, aby sa kríza eurozóny vyvíjala nebezpečným smerom. Okrem toho, dovolila, aby Veľká Británia postupovala smerom k oddeleniu od EÚ, a vyprovokovala pritom takú vlnu hromadnej migrácie, ktorú Nemecko jednoducho ekonomicky nezvládne, píše Lynn.
Za ten najvážnejší pokladá pritom nie problém utečencov, ale to, že kancelárka neurobila nič pre urovnanie krízy eurozóny.
Podľa jeho slov sa ukázal byť peňažný systém eurozóny najmenej výkonný zo všetkých, ktoré kedy boli vytvorené. Za jedno z možných riešení pokladá Lynn návrat k národným menám.
“Čo urobila Merkelová? Nič. Odkladala riešenie na nabudúce a dúfala, že bude všetko v poriadku “, podotýka autor.
Jej migračnú politiku pokladá Lynn za “strategickú chybu obrovského rozsahu”. V minulom roku prijalo Nemecko asi jeden milión utečencov. Pre porovnanie: Veľká Británia ich prijala v uplynulých desiatich rokoch asi 700 tisíc, čo aj veľmi vážne ovplyvnilo ekonomiku krajiny.
Z hľadiska Lynna bude Nemecko potrebovať dlhé roky na to, aby preorientovalo ekonomiku na sféru služieb a zabezpečilo prácu pre nových migrantov. “Ak má Merkelová pre to nejaký plán, nechce ho prezradiť”, píše Matthew Lynn.
Dopisovateľ The Telegraph veľmi pochvalne píše o nemeckých politikoch, ktorí riadili SRN v minulosti: Konradom Adenauerom (spolkový kancelár SRN v rokoch 1949 až 1963) počnúc, riadila krajinu najinteligentnejšia politická trieda v Európe.
Merkelovou to ale skončilo, dodáva Lynn.
“Je síce malá šanca, že po tom, čo zmizne Merkelová z politickej scény, sa objaví líder, ktorý bude mať dosť odhodlania a prezieravosti na to, aby vyriešil konečne niektoré problémy Európy, a nevymýšľal niečo, čo pomôže len na krátku dobu”, uvažuje autor.
V každom prípade, či už bude jej nástupcom ktokoľvek, bude sotva horší ako Merkelová, a nie je nič divné na tom, že voliči sa od nej odvracajú. Keď odstúpi, stav európskej ekonomiky sa značne zlepší, uzatvára Lynn.