Londýn 3.júna 2016 (HSP/Foto: Facebook RT)
Rusko si dobre osvojilo lekcie public relation a žurnalistiky, nariekajú vplyvné britské noviny The Observer. V článku sa podčiarkuje ohromný vplyv, ktorý má na formovanie verejnej mienky vo svete o Rusku celodenne vysielajúca spravodajská televízia Russia Today. Tá má dosah na viac než 700 miliónov ľudí na zemeguli.
„Prinajmenšom v USA je to jeden z najpopulárnejších zahraničných spravodajských kanálov,“ zdôrazňuje The Observer a pokračuje: „Russia Today udivuje účinnosťou vo vplyve na ľudí prostredníctvom zobrazovania udalostí v záujmoch Kremľa, pričom to robí v angličtine, španielčine, arabčine, nemčine, francúzštine a ruštine. Nie náhodou ju vláda označila za „organizáciu strategicky dôležitú pre Rusko. Putinov spravodajský zdroj je zameraný na všeobecné auditórium a vyzerá ako obyčajné objektívne masmédium: dobre štruktúrované správy, zaujímavé mienky, užitočné pohľady na život a udalosti, dokonca aj relácia Larryho Kinga, niekdajšej legendy CNN, ktorý i naďalej nosí traky. Russia Today maskuje propagandistickú mašinériu za čosi zvyčajné pre medzinárodné auditórium, predkladajúc nový, na Západe nevídaný uhol pohľadu na Rusko. Vladimír Putin osobne vytvára posolstvo, keď sa priamo obracia k svetu. Kto už potom potrebuje tlačových atašé na veľvyslanectvách, keď svoju mienku možno predkladať medzinárodnému auditóriu s pomocou obsahu vytvoreného osobitným spôsobom? Ruská vláda si dobre osvojila nové pravidlá PR a žurnalistiky. Amerika a Západ v globálnej informačnej vojne s Kremľom prehrávajú. Naši lídri musia vážne porozmýšľať, ako treba predkladať svoj uhol pohľadu – možno by sa mali poučiť u Kim Kardashian a u DJ Khaleda, ako si získať masy?“
Zatiaľ čo britské noviny The Observer nevedia, či skôr nariekať, alebo zúriť nad účinnosťou ruskej medzinárodnej televízie, vo viacerých slovanských štátoch vidia mnohí ľudia problém v inom. Početní diváci i poslucháči by privítali, keby Russia Today vysielala aj v ich rodných rečiach. O to skôr, že po prevratoch pred štvrťstoročím ich domáce, Západom dosadené vlády zabezpečili, že v súčasnosti málokto z mladej generácie Slovanov ovláda ruštinu, ktorá dnes poskytuje omnoho väčšie možnosti na vyhľadávanie alternatívnych informácií než angličtina.
I na Slovensku sa vďaka rozhodnutiu ministra zo strany Smer z predchádzajúcej vlády Róberta Fica ruší povinná výučba dvoch cudzích jazykov na základných školách, čím sa odstráni vyučovanie ruštiny i na tých nemnohých základných školách na Slovensku, kde sa v druhej polovici minulého desaťročia začala vracať. V súčasnosti sa teda zavádza vyučovanie iba jediného povinného, pritom presne určeného. Môžeme hádať – ktorého. Ale každý čitateľ má iba jeden pokus.
Vonkoncom sa nezdá sa, že by sa toto koloniálne rozhodnutie chystalo meniť ministerstvo školstva vedené nominantom SNS, ktorá mala ešte v deväťdesiatych rokoch povesť strany priateľsky naklonenej voči Rusku. Dnes však SNS, po tom, ako ju nový predseda Andrej Danko podľa svojich vlastných slov „refrešoval, zdá sa, plne vyťažujú také strategické a slovenskému národu blízke a životne dôležité témy ako povinné návštevy Osvienčimu, Serede, a tak podobne.
Vladimír Mohorita