Podľa Raufa Bakera pri svojom nástupe v roku 2008 Obama presadzoval myšlienku sveta bez konfliktov, počas jeho prezidentského mandátu však vonkajšia politika Washingtonu na Blízkom východe a v Severnej Afrike vybuchla v plnej miere a do oblasti sa vrátil chaos.
Rauf Baker tvrdí, že USA spravili niekoľko veľkých chýb vo svojej zahraničnej politike, ktoré otriasli ich medzinárodným postavením a posilnili pozície Ruska.
Podľa Bakera USA zle vyhodnotili situáciu v súvislosti s “Arabskou jarou”, pričom zodpovednosť za nepokoje, terorizmus a masové vraždy leží na pleciach USA. Pokiaľ by niekto ešte mohol USA ospravedlňovať a tvrdiť, že v Tunise, Egypte a Líbyi americká administratíva nemohla úplne predvídať priebeh protestov (už to je ale chyba), Sýria je kolosálnym neúspechom americkej zahraničnej politiky.
Podľa izraelského denníka The Jerusalem Post sa po prvýkrát v čase Obamovej administratívy v histórii stalo, že teroristi obsadili územie veľké približne ako Írsko s rozpočtom cca 2 miliardy amerických dolárov. Navyše v Sýrii sa podľa izraelského denníka absolútne nevyplnili prognózy Baracka Obamu, ktorý tvrdil, že sa Sýria stane ruským novým Afganistanom. Práve naopak, Sýria sa stala ruským triumfom na medzinárodnom poli.
Navyše autor Rauf Baker vo svojom článku tvrdí, že USA je potrebný prezident, ktorý dokáže zmysluplne viesť americkú politiku. Podľa Bakera republikáni dokážu ešte riešiť ako tak problémy Blízkeho východu, demokratov podľa jeho názoru skôr budú zaujímať problémy homosexuálnych sobášov a reformy školstva či zdravotníctva.
Svoj článok Rauf Baker končí slovami: “Laureát Nobelovej ceny mieru, ktorý na začiatku svojho prezidentského pôsobenia presadzoval ideu sveta bez konfliktov, opúšťa svoj post a zanecháva svet, v ktorom pretrvajú štyri vojny, ktoré sa počas jeho mandátu rozpútali. Táto situácia nemá obdobu od konca II. svetovej vojny”.