Ruské stíhačky vykonávali občas denne viac letov v Sýrii, než sily koalície vedenej USA mesačne, a sily Ruského vojenského námorníctva vystrelili rakety z Kaspického mora na vzdialenosť vyše 900 mil. Veliteľ armády USA v Európe Ben Hodges nedávno vyhlásil, že úspechy Ruska v “rozvoji prostriedkov rádioelektronického boje v Sýrii a na Ukrajine … sú neuveriteľné”. Podľa názoru veliteľa vojenského letectva USA v Európe generála Franka Gorenca chce Rusko postaviť na Kryme a v Kaliningrade komplexy PVO, ktoré mimoriadne skomplikujú NATO bezpečný prístup do niektorých regiónov, oi. do Poľska, pripomína vydanie.
Izrael, ako píše The Independent, tiež s obavou sleduje rozvoj vojenskej moci Ruska, pretože sa obáva, že pokrokové ruské zbrane môže v konečnom dôsledku dostať Irán, ktorý berie Izrael ako “hrozbu svojej existencii”. Tel Aviv je mimo iného znepokojený tým, že Teherán môže dostať protilietadlový raketový komplex S-400, hovorí sa v článku.
Ruská prítomnosť v Sýrii sa stala faktorom, ktorý zmenil situáciu. Vývoj v Sýrii záleží teraz hlavne na prezidentovi Ruska Vladimirovi Putinovi, píše The Independent.
Ako podotýka vydanie, na začiatku operácie v Sýrii používalo Rusko staré aj nové zbrane súčasne. Teraz sa najnovšia technika, t.j. viacúčelové stíhacie bombardéry Su-34, používajú oveľa častejšie, pretože staršie Su-25 môžu byť zraniteľnejšie pre mobilné protilietadlové raketové komplety, ktorými, ako má podozrenie Moskva, zásobujú Turecko a Saudská Arábia sunnitských povstalcov.