„V posledných dňoch je bohužiaľ zvlášť zrejmé, že tesne pred začatím medzisýrskych rokovaní v Ženeve sa zaktivizovali akcie teroristických skupín. Ide o to, že sa zrejme usilujú o zlom v situácii na bojisku vo svoj prospech a snažia si vydobyť lepšiu rokovaciu pozíciu. Pokusy o protiútoky na vládne vojská podnikli bojovníci Frontu an-Nusrat, Ahrar ash-Sham. Na pomoc im prišli značné posily z Turecka v provincii Aleppo,” povedala Zacharovová na štvrtkovom brífingu.
Podľa jej slov môžeme pozorovať vyhrotenie situácie v provincii Lázikija, na predmestiach Damasku a v provinciách Idlíb a Homs. Najzúrivejšie a najkrvavejšie boje medzi vládnou armádou a bojovníkmi IŠ (Islamský štát) sa odohrávajú v provincii Dajr az-Zaur, ktorú teroristi blokujú.
I tak sa dá predpokladať že ISIL bude porazený. Nezanikne však automaticky ako teroristická organizácia. Pravdepodobne sa len presťahuje do inej blízkovýchodnej krajiny. Demografické a sociálno-ekonomické výzvy, s ktorými sa stretáva Saudská Arábia počas niekoľkých posledných rokov, robia práve túto krajinu potenciálnym miestom zhromaždenia budúcej generácie džihádistov z teroristickej skupiny Islamský štát. Píše o tom americké vydanie The National Interest.
„Z celkového počtu obyvateľstva (Saudskej Arábie), ktoré tvorí okolo 28 miliónov ľudí, migranti predstavujú asi jednu tretinu celkovej pracovnej sily. Takmer 70 % obyvateľov je mladších ako 30 rokov a vo vnútri tejto skupiny úroveň nezamestnanosti dosahuje 30 %. Rezidenti a nerezidenti krajiny žijú podľa zákona šaría, ktorý diktuje kráľovská rodinou, ale to naráža na odpor migrantov,” píše sa v článku.
To všetko ohrozuje Saudskú Arábiu, pretože v krajine je sústredené veľké množstvo nezamestnanej mládeže, ktorá môže byť ľahkou obeťou verbovania, a nespokojnosť s vládnucou kráľovskou rodinou v podmienkach znižovania rozpočtových príjmov kvôli poklesu ceny ropy a následnému škrteniu výdavkov stále rastie.
„Bez ohľadu na to, že zdroje IŠ môžu byť vyčerpané a samotná organizácia môže pociťovať nátlak zo strany medzinárodného spoločenstva, členovia tejto skupiny proste len tak nezmiznú. IŠ sa do značnej miery skladá zo zahraničných žoldnierov, a preto je veľmi slabo viazaný k nejakému miestu a môže sa proste presťahovať. Jednou z najpravdepodobnejších krajín je Saudská Arábia,” zdôrazňuje The National Interest.
Strach Islamského štátu naznačuje aj fakt, že jeho bojovníci ukrývajú svojich vodcov a zvlášť dôležitých zajatcov na veľkej priehrade v Sýrii, pretože sú presvedčení, že USA ich tam nebudú bombardovať, aby nedošlo k záplavám, píše The Wall Street Journal.
Podľa slov profesora polytechnickej univerzity Virginie Ariela Ahrama bude v prípade pretrhnutia hrádze zaplavená značná časť Iraku. Okrem toho sa zastaví prísun elektriny do celej východnej Sýrie. „Bola by to ekologická katastrofa v Iraku a humanitárna katastrofa v Sýrii,” povedal vedec pre Wall Street Journal.
Priehrada je vzdialená 25 míľ západne od Rakky, takzvaného hlavného mesta Islamského štátu. Priehrada vybudovaná v 70. rokoch za pomoci Ruska kontroluje tok rieky Eufrat. Vytvára jazero Asad, najväčšiu zásobáreň vody v Sýrii.
List Wall Street Journal zdôrazňuje, že bojovníci IS môžu túto priehradu využiť na dosiahnutie svojich „hnusných cieľov” — v poslednej dobe bol odtiaľ obmedzený prísun vody. Podľa informácie ministerstva zahraničia USA bol uzavretý prístup k vode pre Iračanov v provincii Anbar.
Priehrada je obklopená kontrolnými stanoviskami, je prísne strážená bojovníkmi a pre nevojenský personál nie je prístupná, oznámil zástupca antiislamistickej skupiny aktivistov Sound and Picture. „Držia tam veľmi dôležitých väzňov, ” povedal a pre vysvetlenie dodal, že na priehrade sú väznení tí, ktorých chcú ukryť pred Spojenými štátmi.