Zvolen 2. septembra (TASR) – Tento rok, ale už aj minulý, bol pre tradičné kiná vo viacerých mestách v Banskobystrickom kraji tým posledným. Samosprávy, ktoré kiná vo väčšine prípadov spravujú, pristúpili k ukončeniu prevádzky, a to nielen pre čoraz menšie počty divákov, ale aj preto, že nastúpený trend digitalizácie kín počíta s prechodom na nové typy premietacích zariadení. Táto investícia je však bez plnej podpory štátu pre väčšinu miest nemožná.
Už vo februári skončilo s pravidelnými projekciami kino Ipeľ v Poltári. Stalo sa tak takmer po 50 rokoch premietania. Mesto pozastavilo prevádzku s tým, že ešte do konca tohto roka bude premietať príležitostne, na požiadanie, pre väčšie kolektívy.
Za skončením kina bola najmä klesajúca kúpyschopnosť obyvateľstva. Začiatkom roka totiž v meste prestal vyrábať najväčší zamestnávateľ sklárne Slovglass a asi 400 ľudí ostalo bez práce. Tržby kina však klesali už od roku 2008. Napríklad príjmy v roku 2011 boli oproti roku 2006 len polovičné. Ďalším dôvodom bol nástup nových technológií. "Keďže by to výrazne zasiahlo do mestského rozpočtu, o zapojení sa do digitalizácie kina mesto zatiaľ neuvažuje," povedal vtedy TASR zamestnanec mestského úradu Peter Slavkovský. Samospráva by totiž aj v prípade získania dotácie z audiofondu musela na nové zariadenia doplácať minimálne 50.000 eur.
S pravidelným premietaním skončilo aj kino Hron v kúpeľnom meste Sliač. Aj keď v posledných rokoch premietalo len raz do týždňa, na jar projekcie celkom zastavilo. Podľa riaditeľky Mestského kultúrneho strediska na Sliači Beaty Mikušovej novinky sú už výlučne v digitálnej forme a na staršie filmy v klasickom 35-milimetrovom formáte chodilo len niekoľko ľudí, aj to boli väčšinou návštevníci zo susedného Zvolena. Tam ale v júni otvorili nový multiplex, ktorý láka nielen miestnych, ale aj priaznivcov filmu zo Sliača.
Udržať kino sú ale odhodlaní v Banskej Štiavnici. Projekt digitalizácie kina Akademik síce tento rok pre nedostatok financií v rozpočte neprešiel, kompetentní zástupcovia mesta ale chcú o peniaze na "nové" kino zabojovať opäť na budúci rok.
"Veríme, že štát zmení svoj prístup a zvýši prostredníctvom audiofondu dotáciu na zriaďovanie digitálnych kín," povedal TASR vedúci oddelenie kultúry a športu na Mestskom úrade v B. Štiavnici Rastislav Marko.
Mesto si chce uchovať kino nielen pre svoj status mesta UNESCO a početné návštevy turistov, ale aj kvôli filmovému festivalu 4 živly, ktorý je jedným z najväčších na Slovensku.
Jediným kinom, ktoré v kraji tento rok pribudlo, je Europa Cinemas v novom nákupnom centre ESC vo Zvolene. V meste fungovali ešte začiatkom tisícročia tri kiná. Postupne do roku 2008 však všetky zanikli. Prevádzkovatelia nového multiplexu, kde sú aj stoličky na Slovensku jediného 4D kina, si zatiaľ záujem o projekcie pochvaľujú.