Richard Sulík sa vo svojom komentári pre portál HN online vyjadril k nedeľňajšiemu referendu v Taliansku , v ktorom občania odmietli reformy navrhované premiérom Matteom Renzim. Občania sa mali rozhodnúť , či chcú znížiť počet senátorov (druhá komora parlamentu) z 320 na 100 a zároveň senátu oklieštiť právomoci. Podľa Sulíka by to bol bezpochyby krok správnym smerom. Taliani však tieto reformy jednoznačne odmietli.
Líder strany SaS by volil inak: ” Ja osobne by som hlasoval za, lebo referendová otázka je príliš rozumná na to, aby sa ňou hazardovalo,” napísal Sulík.
Sulík si taktiež myslí, že Taliansky premiér Renzi nemal spájať referendum so svojím politickým osudom. Líder liberálov sa teraz obáva, že v predčasných voľbách vyhrá bývalý komik a súčasný bojovník proti systému Beppe Grillo s jeho hnutím piatich hviezd .
“V každom prípade má Taliansko obrovské množstvo problémov. Talianska ekonomika je tam, kde pred desiatimi rokmi, inými slovami 10 rokov stagnuje, priemyselná produkcia je na úrovni 80-ich rokov (napríklad výroba áut na tretine oproti roku 1990), dlhy rekordne rastú (aktuálne 134 percenta, 2,2 bilióna eura), negatívne saldo na Target II na rekordných 350 miliárd eur a tak ďalej. Už roky je euro pre Taliansko príliš silnou menou. Lepšie povedané, spoločná menová únia s Nemeckom (a napr. aj s Holandskom či Rakúskom) roky stagnujúce Taliansko ničí,” tvrdí Sulík.
Liberál Sulík si taktiež myslí, že Talianov čaká ďalšie referendum o vystúpení z Eurozóny .
“Talianski politici sa namiesto poctivých reforiem roky rokúce vybíjali a blokovali v dvoch parlamentoch a od vojny si približne raz ročne zvolili novú vládu. Ak sa „Movimento 5 Stelle“ (momentálne najsilnejšia politická sila) dostane k moci, nejaké odvážne reformy nehrozia. Ale Taliani môžu čakať ďalšie referendum – o vystúpení z eurozóny.”
Samuel Gdovin