Príbeh zverejnil The Sunday Telegraph s odvolaním sa na právnikov ženy, ktorá teraz bojuje o opatrovníctvo svojho dieťaťa. Žena je Talianka. V minulom roku bola vo Veľkej Británii služobne. Chytil ju záchvat paniky, a tak zavolala políciu, ktorá ju následne odviezla do psychiatrického zariadenia. Následne jej na základe zákona o duševnom zdraví vykonali sekciu.
Ako uviedli členovia rodiny, záchvat paniky bol spôsobený neužitím liekov na liečbu bipolárnej poruchy, ktorú jej diagnostikovali v Taliansku.
Právne dokumenty postúpené The Sunday Telegraph naznačujú, že po piatich týždňoch v zariadení žene pod vplyvom sedatív vybrali dieťa formou cisárskeho rezu. Vykonať operáciu povolil Najvyšší súd na základe rozhodnutia, že žena nebola psychicky v poriadku.
„Počas svojej 40-ročnej praxe som nikdy o niečom takom nepočul,“ uviedol pre The Sunday Telegraph právnik ženy, Brendan Fleming. Právnici tiež tvrdia, že žena nebola nikdy informovaná o postupe.
Poškodená sa do Spojeného kráľovstva vrátila vo februári tohto roka, aby si nárokovala na starostlivosť o svoje dieťa. Hoci sudca uviedol kladné stanovisko na jej osobu, rozhodol sa dať dieťa na adopciu, pretože jestvuje nebezpečenstvo, že dôjde k regresu, uviedli právnici ženy.
Prípad sa momentálne nachádza v centre medzinárodného sporu. Žena podala žalobu na Najvyšší súd v Ríme s námietkou, prečo by mal byť taliansky občan v starostlivosti Veľkej Británie. V súčasnosti sa jej právnici snažia tiež zistiť, prečo pred cisárskym rezom neboli informovaní príbuzní ženy v Taliansku.
„Ak boli obavy o starostlivosť dieťaťa zo strany talianskej matky, lepšou možnosťou by bolo, ak by sociálne služby kontaktovali Taliansko, aby sa dieťa mohlo vrátiť späť,“ napísal v stĺpčeku The Sunday Telegraph Christopher Booker.
Právnici tiež vyjadrili znepokojenie nad adopciou, keďže zo strany rodinného priateľa z USA došlo k záujmu o starostlivosť dieťaťa.