Aleppo/Miláno 27. apríla 2016 (HSP/Foto: screenshot youtube)
Sýria nutne potrebuje svojich občanov naspäť.
“Vstúpili sme do šiesteho roku vojny, a vyzerá to tu na apokalypsu: bez vody, bez elektriny a obkľúčení ozbrojenými skupinami, ktoré ak aj nie sú ISIS, sú všetci radikáli. Všetci totiž chcú islamský štát”, hovorí monsignor Georges Abou Khazen, apoštolský vikár, ktorý pred pár dňami vystúpil na konferencii v Miláne. Správu a prepis časti jeho reči prináša denník Tempi.
Hovoril predovšetkým o situácii v Aleppe, “mučeníckom meste” sýrskej vojny, ktoré je podľa neho “sýrske Miláno” a je rozdelené do dvoch častí – časť kontrolovanú vládou Bašára Asada a časť v rukách milícií rebelov
Historické bohatstvo ľudstva, ktoré pochádzalo z Aleppa, je už pravdepodobne nenávratne preč. “V Sýrii bolo 23 etnických a náboženských skupín, ktoré som stále prirovnával k farebnej mozaike. Teraz sa ich snažia redukovať na jednu farbu – čiernu farbu islamského štátu.
Mali sme 43 tisíc malých, stredných a veľkých firiem. Teraz sú zatvorené a ich stroje islamisti ukradli a predali do Turecka. Podobne sa stalo s pšenicou v sýpkach. Teraz nám chýba chlieb aj práca.”
Kvôli rebelom podľa neho podporovaným “mocnosťami zo zahraničia”, ktorí sa postarali o výpadok elektriny a vody pre celé mesto, sa Cirkev snaží pomôcť aj tomu malému množstvu Sýrčanov, ktorí ostali. Medzi nimi sú kresťania aj moslimovia: “Rodinám a starým ľuďom sme distribuovali plastické nádrže na zachytávanie vody, cisterny s 250 a 500 litrami vody, zaplatili sme generátory elektrickej energie, aby sa mladí mohli učiť do škole, a každý mesiac distribujeme potravinové balíky tým, ktorí nemajú čo jesť. Snažíme sa pomôcť tým, ktorí nemôžu platiť pôžičky, pretože niet práce. Dávame dokopy tesárov a kováčov, pretože ich budeme potrebovať pre zrekonštruovanie Aleppa.”
Na otázky novinárov o sýrskom prezidentovi Assadovi, odpovedal: “Iste nie je ako kráľovná Anglicka, a my nemáme radi diktatúru, no Sýria je hádam jedinou moslimskou krajinou, ktorá má laickú vládu, otvorenú a umiernenú, vládu, vďaka ktorej všetci mohli spolunažívať bez ohľadu na náboženstvo. A potom Assad je jediným diktátorom na svete, ktorého kritizujú iní diktátori kvôli nedostatku demokracie”.
Čo hovorí na mierové rokovania? “Rusko sa o ne snažilo, a to je aj to, čo potrebujeme. Ako hovoria Číňania, aj cesta, ktorá má tisícky kilometrov začína jedným krokom. Je s tým veľa ťažkostí, ale ľudia už sú unavení z vojny. Všetci. Viac ako 500 dedín žiadalo rebelov, aby odišli a uzmierili sa s vládou.”
Čo hovorí na ISIS? “Patria pod prúd wahhábizmu v rámci islamu. Robia to isté, čo aj Saudská Arábia, ukrižovávanie ľudí nevynímajúc. Ale o tom sa nesmie hovoriť. Je to celosvetové tabu.”
“Už vám neveríme!”. Omyly USA, EÚ a podmienka OSN
Čo sa týka úlohy Európy v tomto konflikte, Abou Khazen hovorí: “Sme susedia a máme mnohé kultúrne spojitosti, ale očakávali sme od vás viac…” Embargo, ktoré EÚ udelila aj na Sýriu je podľa neho “zločinom, ktorý škodí samotnej populácii. Obama na Kube povedal, že sankcie boli chybou. Prečo teraz opakujete rovnakú chybu so Sýriou?”
Na utečeneckú otázku má tiež opačnú odpoveď, ako súčasný mainstream: “Veď nám pomôžte ostať doma. Polovica populácie je evakuovaná, ale my dúfame, že milióny tých, ktorí ušli do zahraničia, sa vrátia domov. Potrebujeme opraviť a vyliečiť príčinu, aby sme sa zbavili dôsledkov. Vám však už neveríme! OSN povolilo víza Sýrčanom za podmienok, že sa v priebehu piatich rokov nevrátia domov!”
Čo sa týka kresťanov, podľa biskupa “práve prebieha genocída kresťanov, sme druhom, ktorý smeruje k vymretiu. Ale Západ nám vôbec nepomáha, nepočúvajú nás, aby radšej nič nevideli a mali svoje svedomia čisté.”