Palmýra 16. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP–SANA via AP, Lefteris Pitarakis)
Ruský analytik Jevgenij Krutikov pre Rusvesna publikoval článok, v ktorom sa ruský analytik venuje vývoju situácie pri Palmýre. Podľa Krutikova sýrske vládne jednotky stabilizovali situáciu a sýrske velenie už dokončilo analýzu, ako mohlo k takémuto prielomu pri Palmýre vôbec prísť. Podľa Krutikova chýb zo strany sýrskej vládnej armády a bezpečnostných služieb bolo viacero
Momentálne sa pripravuje protiútok vládnych síl, ku ktorému sýska armáda zbiera potrebné zdroje a zabezpečuje logistiku. Viaceré útoky ISIS v oblasti Palmýry boli odrazené, front sa stabilizoval v oblasti mesta Tiyaas a v blízkosti vojenského letiska Tifor T-4. Letisko je bezpečne v rukách vládnych jednotiek a môže ho využívať ruské i sýrske letectvo. Posilnené vládne jednotky kontrolujú strategické výšiny v oblasti T-4.
Prielom, ktorí sa snažili teroristi uskutočniť pomocou tankov, sa skončil neúspechom, do oblasti už sýrsky generálny štáb dopravil silné skupiny delostrelectva i tankové jednotky. Islamisti na svojej sieti al Amaq potvrdili, že ich cieľom je dobytie vojenského letiska T-4. Podľa ruských vojenských odborníkov do útoku voči Palmýre vrhli teroristi z ISIL všetky dostupné sily z Rakky a Mósulu. Doplniť jednotky teroristických oddielov pri Palmýre novými zálohami z Mosúlu a Rakky či Idlibu bude už podľa Rusov veľmi problematické.
Podľa najnovších informácií do útoku na Palmýru teroristi vrhli všetko, čo mali k dispozícii. Ich útok sa dá prirovnať k útoku nacistickej armády v Ardenách v decembri 1944, kedy sa Nemci pokúsili posledným mohutným útokom získať strategickú iniciatívu a poraziť expedičný zbor na Západe. Ofenzíva ISIS trpí nedostatkom zdrojov rovnako, ako to bolo u Nemcov v Ardennách. V Palmýre už prišlo k stabilizácii frontu. Podobne ako v Ardennách v roku 1944 nasledoval protiútok Američanov, aj teraz pri Palmýre bude nasledovať útok sýrskych vládnych jednotiek a ich spojencov.
Do bojov pri Palmýre sa už zapojili aj Hizballáh, Liwa al Quds a 11 tanková divízia sýrskej armády. Dobrovoľníci z iránskych gárd momentálne riešia situáciu v afgánskej brigáde Fatimionu (jednotka vznikla pod iránskym vplyvom), ktorá bola zodpovedná za obranu Palmýry a ktorá opustila svoje bojové pozície a jej členovia sa rozutekali po okolí. Jednotka bude pravdepodobne rozpustená a doplnia sa jej členmi početné stavy ďalšej brigády afgánskeho Fatimionu, ktorý bojoval v Aleppe.
Pod Palmýrou sa už nachádzajú aj časti 11. a 18. divízie, ktoré sa presunuli z východnej Guty. Podľa informácií zo sýrskeho generálneho štábu viacerým dôstojníkom a vojakom, ktorí pri Palmýre zlyhali, sa zastavil služobný postup a na 5 mesiacov sa im výrazne znížil ich vojenský žold.
Jednotky 11. a 18. divízie výrazne pomohli stabilizovať front pri letisku T-4. Podľa informácií zo sýrskych vojenských kruhov teroristi pri útoku voči Palmýre využili samovražedných atentátnikov na nákladných autách, dokonca použili aj jeden samovražedný tank naložený 10 tonami výbušninami. Účastníci bojov potvrdili, že tankista po prielome do sýrskych pozícií nedokázal tank odpáliť, takže ho zozadu odpálili pomocou protitankovej strely samotní teroristi.
Proti prvému útoku teroristov v Palmýre v nedeľu zasiahli aj ruské bojové vrtuľníky Mi-24, ktoré sa po doplnení munície a paliva zúčastnili aj ústupových bojov, pri ktorých kryli sýrske vládne jednotky ustupujúce z Palmýry. Ešte v nedeľu večer z Aleppa prišlo do Palmýry prvých 200 tigrov, ktorí sa presunuli naozaj v rekordnom čase. Protitankové zbrane sa však do Palmýry podarilo doručiť až v pondelok.
Front pod Palmýrou je teda stabilizovaný, analýza neúspechu pri Palmýre sa skončila, viacero vysokých dôstojníkov bolo odstavených a potrestaných. Momentálne sa pripravujú zdroje, plán protiofenzívy je už hotový na stole. ISIS sa nepodarilo dosiahnuť hlavný strategický cieľ – dobyť letisko T-4, ich zdroje sa postupne vyčerpávajú. Oslobodenie Palmýry však nebude jednoduché, pripomínať bude aspoň v počiatočnej fáze známe boje v Aleppe.
Čo sa týka ruského skladu zbraní a munície, veľkú časť uskladnených položiek sa podarilo vyviesť z Palmýry, väčšiu časť položiek, ktoré sa nedali odviesť, ruskí skladníci zlikvidovali. Časť pechotných zbraní a protitankových Kornetov sa však žiaľ dostala do rúk teroristom.
Krátke video z bojov o Palmýru z 9 a 10. decembra 2016 si môžete pozrieť tu:
Jevgenij Krutikov