Svet 30. októbra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP- Alexander Zemlianichenko)
Portál newinform publikoval článok ruského vojenského experta Vadima Kozjulina, v ktorom autor tvrdí, že vďaka sýrskym skúsenostiam získalo Rusko viac možností, ako úspešne znemožňovať plány Američanov a NATO
Súperenie medzi Ruskom a USA/NATO sa už dlho netýka len politickej roviny, ale zasiahlo aj vojenskú oblasť. Pokiaľ v Sýrii nepôsobili Rusi, Američania, Izrael, arabské monarchie Perzského zálivu a proamerické sily sa v Sýrii rozťahovali, ako keby tam boli doma. Po vstupe Ruska do konfliktu sa situácia začala meniť, ruské letectvo a najmä Kalibre úspešne zotreli zo zemského povrchu mnohých, čo v Sýrii nemali čo robiť, vrátane cudzích spravodajských dôstojníkov, ktorí pôsobili ako poradcovia na veliteľských centrách ISIS. Oficiálne sa nedalo ani proti ruským útokom protestovať, pretože to by bolo dôkazom, že sa títo dôstojníci nachádzali vo veliteľských centrách ISIS. Američanom sa v Sýrii ich plány začali rúcať ako hrad z piesku.
Američania ťažko znášajú svoje neúspechy na Blízkom východe a spočiatku aj otvorene pôsobili proti sýrskym vládnym jednotkám a drzo bombardovali sýrske pozície. Od doby, kedy sa nad Sýriou uviedli do bojovej pohotovosti systémy ruskej protivzdušnej obrany S-400 a samotní Sýrčania ostreľovali moderné izraelské stíhačky svojím systémom S-200, sa USA a Izrael zmôžu už len na zákerné útoky v blízkosti sýrskych hraníc. Naproti tomu Rusko a Sýria kraľujú v sýrskom vzdušnom priestore, ktorý sa nachádza pod ich kontrolou.
Medzi Ruskom a Američanmi sa kvôli Sýrii zvyšuje napätie a podľa viacerých ruských odborníkov Američania veľmi ťažko znášajú svoje neúspechy. Keďže Američania si už zvykli bojovať v proxy vojnách cudzími rukami, sústredia sa momentálne na vytváranie obrazu ruského nebezpečenstva a skrývajú sa za NATO a európske krajiny. Protiruskú hystériu výdatne prikrmujú americké politické figúrky najmä v Pobaltí, Poľsku, Rumunsku a samozrejme na Ukrajine, kde je momentálna vládnuca politická elita plne závislá od USA.
NATO, aby protiruská hystéria náhodou nevychladla, organizuje cvičenia v blízkosti ruských hraníc. Len v poslednom roku sa uskutočnilo okolo 30 takýchto cvičení. Keď Rusko zareaguje a uskutoční svoje cvičenia, Američania zostanú zaskočení, pretože sa ukazuje, že ruská armáda a ruské atómové sily sú pripravené okamžite a smrtonosne odpovedať.
Posledné cvičenia ruskej armády spolu s Bielorusmi ukázali, že Rusko dokáže riešiť aj operácie hybridnej vojny, takže sýrsky scenár v Rusku nehrozí a posledné štyri rakety schopné niesť jadrové hranice, ktoré v rámci cvičenia pred niekoľkými dňami Rusko odpálilo, ukázali, že Amerika sa nebude môcť beztrestne ukrývať za svojich spojencov z NATO.
Nakoľko reálna je možnosť ozbrojenej agresie zo strany Západu voči Rusku a možnostiam Ruska reagovať, sa tomu v interview venoval Vadim Kozjulin, analytik z Centra politického výskumu RF. Ruský expert uviedol, že pokiaľ má Rusko svoj mohutný jadrový potenciál plne pod kontrolou a má k dispozícii skúsenú a mohutnú armádu, pravdepodobnosť amerického útoku a útoku NATO je veľmi málo pravdepodobná.
Rusko má momentálne dostatok prostriedkov, aby dokázalo ochrániť celistvosť celého svojho územia aj pomocou konvenčných zbraní. Ruskí profesionáli získali v Sýrii veľmi cenné bojové skúsenosti, ktoré zúročia aj v ďalšom výcviku a vytváranie ruských vojenských jednotiek zložených z profesionálov pokračuje rýchlym tempom.
Vojaci základnej služby v RF získavajú prvé skúsenosti a naučia sa ovládať svoje zbrane, následne po skončení ZVS mnohí z nich ako dobrovoľníci vstúpia do profesionálnych ruských jednotiek a zborov, ktoré bojujú aj v zahraničí. Američania už vykazujú známky nervozity, dôkazom čoho je, že začali do sankčného zoznamu osôb zaraďovať aj ruských dôstojníkov GRU (vojenská rozviedka pod ktorú spadá aj SPECNAZ), armády, či FSB, ktorí takéto jednotky formujú.
Profesionáli zvyšujú bojovú úroveň ruskej armády a momentálne ich mnoho bojuje v Sýrii, kde získavajú ďalšie cenné bojové skúsenosti. Aj Američania bojujú podobným spôsobom a v Afganistane či Sýrii už dlho nebojujú americkí vojaci z klasických jednotiek. Bežní americkí vojaci totiž v Iraku či v Afganistane nedokázali úspešne riešiť zadané taktické a strategické úlohy a mali vysoké straty. Momentálne základ expedičných vojenských jednotiek USA tvoria súkromné organizácie, ako napríklad Blackwater či Academi a profesionálni príslušníci elitných jednotiek Green Berets, Navy Seals, či profesionáli z výsadkových jednotiek.
Podľa Vadima Kozjulina, ruskí profesionáli zvýšili bojovú úroveň ruskej armády. Sýrske skúsenosti vytvorili skupinu bojaschopných a nebezpečných profesionálov, ktorá dokáže samostatne reagovať na bojovom poli. Rusko zvyšovaním bojovej úrovne svojej armády a čoraz vyšším počtom ostrieľaných a skúsených profesionálov dokáže úspešne odraziť akúkoľvek prípadnú agresiu na ruskom území.