Coventry 8. októbra 2015 (HSP/Foto: screenshot YouTube)
Sýrčan Rami Abdul Rahman vedie Sýrske observatórium pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v britskom Coventry. V Sýrii nebol 15 rokov, ale vraj dobre pozná všetkých aktivistov, ktorí sú spoľahliví. Je to skutočne tak?
Pre ruskú spravodajskú televíziu Russia Today najprv odmietal prehovoriť kvôli svojej bezpečnosti, no neskôr, keď sa zúčastnil na istej konferencii v Kazachstane, povedal reportérom pár viet.
Počas rozhovoru mu bola položená otázka, či osobne pozná stovky ľudí, ktorí podľa jeho slov pracujú pre SOHR v Sýrii a či im verí. “Poznám všetkých aktivistov pracujúcich pre SOHR,” odpovedal. Keď sa ale pýtali, kedy naposledy navštívil Sýriu, odpovedal, že to bolo pred 15 rokmi. “Poznám niektorých aktivistov cez priateľov. Táto organizácia berie len nových členov po šesťmesačnej skúšobnej dobe a kandidát musí byť známy niekomu z organizácie alebo byť vierohodným vonkajším kontaktom,” popisoval.
SOHR funguje od roku 2011 ako propagandistické médium opozičných sýrskych teroristov. Tvrdí, že má širokú sieť kontaktov v regióne. Získané informácie posielajú do sídla, kde sú spracovávané a potom zverejnené na jej webových stránkach a na kontách Facebooku a Twitteru.
Ako však píše Russia Today na svojej internetovej stránke, prednedávnom vyšla zo SOHR informácia, že “ruské vojenské lietadlá zabili 30 civilistov v Homse, vrátane žien a detí”. Pritom tá istá správa o tej istej udalosti bola zverejnená aj na arabskej verzii webu SOHR, kde ale vôbec nebola zmienka o ruských bojových lietadlách. Písalo sa, že “27 civilistov bolo zabitých počas leteckého útoku síl Assadovho režimu”. Aktivisti boli dokonca niekoľkokrát pristihnutí, ako falšujú videá a fotografie, aby privolali do Sýrie medzinárodnú pomoc.
Zaujímavé je aj financovanie organizácie SOHR. Ešte v roku 2013 to zistil americký denník New York Times. Časť peňazí pochádza z Rahmanovho obchodu s oblečením a časť z “malých dotácií od Európskej únie a jednej európskej krajiny, ktorú odmietol identifikovať.” Nemenovanou krajinou by mohla byť aj Veľká Británia, kde v roku 2000 prišiel Rahman po úteku zo Sýrie a kde má vlastne v súčasnosti SOHR svoje centrum.
Pozrite si aj video.