Ešte v pondelok džihádistická skupina Dzund al-Aksa (Vojaci al Aksy, pomenovaní podľa mešity al-Aksa v Jeruzaleme) sa pokúsila rozšíriť svoje kontrolované územie a zvýšila aktivity v blízkosti vojenského letiska neďaleko mesta Maardes. Na trase diaľnice M5 (Damask – Homs – Hama – Aleppo) predstavuje mesto Maardes dôležitý strategický bod, vďaka kontrole tohto mesta musia sýrske vládne jednotky mesto obchádzať, čo spomaľuje ich logistickú podporu jednotkám v blízkosti Aleppa.
Džihádisti tejto skupiny v okolí Maardes kontrolujú niekoľko dedín, napríklad Maan, Muraka. Vo februári 2014 členovia skupiny vtrhli do Maan, pričom zavraždili 25 obrancov dediny a cca 60 žien a detí. Obyvatelia Maan sú vo väčšine prípadov alaviti. Alavitov výrazne nenávidia sunnitskí islamisti, pretože Alaviti podporujú prezidenta Bašára Asada.
Medzi obyvateľmi Muraky bolo množstvo kresťanov (pred vojnou cca 15 000 kresťanov). V rokoch 2014 – 2015 sa o mesto dosť tvrdo bojovalo, niekoľkokrát sa ho zmocnili islamisti, ktorých niekoľkokrát vyhnali sýrske vládne vojská. Momentálne je kvitnúca poľnohospodársky rozvinutá oblasť Maan a Muraka zničená, studne sú zasypané a oblasť sa postupne mení na polopúšť. Väčšina kresťanského obyvateľstva utiekla a mesto je dnes mŕtvou aglomeráciou, v ktorej prežíva obyvateľstvo tyranizované islamistami.
Skupinu Dzund al-Aksa tvoria “bojovníci za vieru”, ktorí ale evidentne nemajú sýrsky pôvod a sformovali sa za pomoci financií Saudskej Arábie, pričom skupina je hojne zásobovaná z americkej strany. USA nereagovali na zverstvá sunnitov voči alavitom a kresťanom žijúcim v tejto oblasti. “Aamerickí odborníci” úporne dokazujú, že v oblasti zahynulo len 21 ľudí, z toho len cca 10 boli ženy a deti.
Na začiatku roku 2015 však uštedrili sýrski vojaci elitnej formácie Tiger Forces džihádistom z Dzund al-Aksy tvrdý výprask. Množstvo prosaudských a proamerických džihádistov, ktorí v Dzund al-Akse pôsobili od roku 2014, zahynuli a vyzeralo to tak, že sa možno skupina rozpadne.
Potom však ako regrútov prijali sýrskych salafistov, a na jeseň 2015 sa skupina definovala ako súčasť al-Kaidy. Ruské letecké údery, rovnako ako útoky sýrskych či libanonských a iránskych šiítskych jednotiek vo februári 2016 znova skupinu preriedili. Približne 400 členov skupiny sa vybralo na pomoc an-Nusre pri Aleppe, ich presun však ruské a sýrske letecké sily evidovali, takže k an-Nusre sa pridalo len cca 300 jedincov. Členovia skupiny sa potom zúčastnili bojov za Chanaser, kde utrpeli ďalšie straty.
Momentálne sa otrasená jednotka džihádistov sústredí na obranu pred jednotkami sýrskych vládnych vojsk. Jednotka úzko spolupracuje so Sýrskou slobodnou armádou, ktorú sa USA snažia za každú cenu zachrániť a považujú ju za najdôležitejšiu súčasť sýrskych protiasadovských síl. Momentálne v radoch Dzund al-Aksa bojuje cca 1000 džihádistov.
Jednotka je v týchto dňoch pomerne malá, časť jej novonaverbovaných členov nemá dostatok bojových skúseností a nie sú schopní aktívne pôsobiť v širšom meradle. Sýrska vládna armáda sa momentálne sústredí v oblasti Maardesu, pričom rieši aj útok na Kukab a Taibat al Imam, ktoré sa nachádzajú severovýchodne od Maardes. Tieto mestá takisto predstavujú dôležitý strategický cieľ.
Dzund al-Aksa však stále v širokej miere využíva k boju drony, pričom ich drony nie sú nasadzované len pre sledovanie delostreleckých cieľov, alebo rozviedky. Členovia skupiny majú k dispozícii aj drony schopné bombardovať a podľa ruských a sýrskych odborníkov predstavujú špičku na trhu.
Vo štvrtok večer vládne vojská začali s útokom na Maardes z východu a získali pozície vo farmárskej oblasti al-Chazaan a al-Abadech. Mesto je obkľúčené a sýrska armáda je rozhodnutá mesto dobyť a teroristov zlikvidovať. Obsadenie mesta umožní zjednodušiť logistiku sýrskych vládnych jednotiek. Sýrski, ruskí a iránski vojenskí odborníci sú presvedčení, že rozbitie džihádistickej skupiny a výsluch zajatcov ukáže veľmi zaujímavé fakty o formovaní, vyzbrojovaní a podpore džihádistov zo strany Saudskej Arábie a USA.