Ammán 20. mája (TASR/HSP/Foto:TASR)
Situácia v Sýrii sa nevyvíja v prospech rebelov
Sýrski vládni vojaci obsadili dnes väčšinu mesta Kusajr, len desať kilometrov od hraníc s Libanonom. V meste stále prebiehajú pouličné boje so sýrskymi rebelmi. Informovala o tom sýrska štátna tlačová agentúra SANA.
Približne 30 bojovníkov z libanonského militantného hnutia Hizballáh a 20 sýrskych vládnych vojakov a príslušníkov polovojenských oddielov prišlo v nedeľu o život v ťažkých bojoch s povstalcami, približuje agentúra Reuters. Na strane Asada totiž okrem vládnych vojsk bojuje aj domobrana a najnovšie aj príslušníci libanonského Hizballáhu.
SANA oznámila, že vojaci “obnovili bezpečnosť a stabilitu” vo väčšine mestských štvrtí. Ofenzíva prebiehala len desať kilometrov od hraníc s Libanonom. Podľa SANA vládne sily stále bojujú s “teroristami”.
Sýrsky režim prezidenta Bašára Asada tvrdí, že v krajine neprebieha občianska vojna, ale armáda bojuje s teroristami, ktorí majú podporu zo zahraničia, vysvetľuje americká agentúra AP. USA, Turecko, Katar a Saudská Arábia tvoria základ finančnej a vojenskej podporí žoldnierom, ktorí bojujú v Sýrii. Z týchto arabských krajín sa ich aj najviac regrutuje. Zapálení islamisti však prichádzajú aj z Európy a iných krajín.
Spôsob akým narábajú z domácim obyvateľstvom, ktorý charakterizuje bezuzdné vraždenie, postavil obyčajných Sýrčanov proti rebelom. Tí vstupujú do domobrany a bojujú na strane Asada. Rebeli sú prevažne sunniti a nemajú zmilovanie so šiítmi, kresťanmi a alavitmi, ktorí sú v Sýrii značne zastúpení.
Boje okolo Kusajru trvajú už niekoľko týždňov. Mesto je obsadené sýrskymi povstalcami. Armáda začala v nedeľu ofenzívu na obnovenie kontroly nad mestom. Asad na ktorého strane je väčšina obyvateľstva je stále bližšie k nastoleniu poriadku v krajine a vyhnaniu isalmistických žoldnierov zo Sýrie.
Situácia sa v Sýrii vyvíja v prospech režimu a to kríži plány USA a ich spojencom, ktorí chceli vidieť Asada zvrhnutého a jeho režim vyvrátený. Sýria mala slúžiť ako zázemie pre konečný útok na Irán.
Dnes prebieha horúčkovitá diplomatická aktivita s cieľom prehovoriť Rusko a Čínu, ktorí povedali nie líbyjskému scenáru a dali tak Asadovi možnosť ubrániť svoju krajinu. Rusko podporuje Asada aj dodávkami zbrani vrátane super účinných protilietadlových systémov S-300.
Rusko má v sýrskom Terste svoju jedinú základňu v Stredozemnom mori a zdá sa, že je rozhodnuté ju brániť. Časť Tichomorskej flotily, ako aj lode z Čiernomorskej flotily hliadkujú v Stredozemnom a Červenom morí.