V sobotu bolo najmenej 16 ľudí zabitých a viac ako 70 zranených pri výbuchu bomby v aute v blízkosti nemocnice v inak pokojnej štvrti al-Zahra v sýrskom meste Homs. Viacero prestrašených ľudí sa ponáhľalo na pomoc, pričom ich zranil výbuch plynovej bomby vo vnútri neďalekého obchodu nasledujúci len pár minút po prvom výbuchu.
Sýrsky minister zahraničia poslal dva identické listy, jeden Bezpečnostnej rade OSN a druhý generálnemu tajomníkovi OSN Pan Ki-munovi, v ktorých odsúdil tento teroristický čin. Rusko, podobne ako Sýria, taktiež požaduje označiť výbuchy v Homse ako teroristické.
“Rusko pripravilo návrh vyhlásenia pre Bezpečnostnú radu OSN v súvislosti s útokom v Homse. Tento návrh bol zamietnutý,” vraví pre RIA diplomatický zdroj s tým, že niektorí z členov Bezpečnostnej rady OSN nesúhlasili s niektorými ustanoveniami v dokumente. Ruská spravodajská agentúra TASS konkretizuje, že návrh vyhlásenia bol zablokovaný Spojenými štátmi.
V listoch pre inštitúcie OSN sa Sýria zmieňuje o “sérii pokračujúcich zločinov proti ľudskosti” a apeluje, aby medzinárodné spoločenstvo neprivieralo oči pred terorizmom v ich krajine. K týmto útokom by podľa nej nedošlo, keby isté teroristické skupiny neboli finančne podporované zo zahraničia.
Podľa tlačovej agentúry Saná malo sýrske ministerstvo na mysli “štedrú finančnú podporu, dodávku zbraní a streliva pre teroristické organizácie, rovnako politickú a mediálnu podporu poskytovanú pomocou známych krajín, ako je Turecko, Saudská Arábia a Katar”. No “skrytá podpora” však prichádza aj od členov Bezpečnostnej rady, “ktorí takmer nikdy nereagujú na teroristické činy v Sýrii, ale pritom odsudzujú tie, ktoré sa dejú na iných miestach”, čiže používajú dvojaký meter.
Ako príklad sa podáva piatkový útok na španielske veľvyslanectvo v afgánskom Kábule, ktorý bol ostro odsúdený. Rovnaká reakcia by mala nasledovať aj po sýrskych incidentoch, no opak je pravdou. V Sýrii okrem sobotného incidentu prebehol totiž ešte podobný vo štvrtok v meste Tell Tamer v severovýchodnej provincii Hasaká, pričom explodovali až tri bomby uložené v kamiónoch a zabili 60 ľudí a viac ako 80 bolo zranených. Damask hovorí, že “mlčať” o prebiehajúcom terorizme v Sýrii je to isté ako ho podporovať, lebo ticho posilňuje odhodlanie teroristov.
Sýria teda vyzýva OSN, aby “vzala na zodpovednosť a potrestala všetkých tých, ktorí aj naďalej podporujú a financujú teroristické aktivity”.