Burisma Holdings je dôležitým hráčom v oblasti ukrajinského priemyslu so zemným plynom a ropou. Je držiteľom licencií, ktorej podlieha Dnepersko-donecká (východ Ukrajiny) Karpatská (západ) a Azovsko-kubánska (juh) panva. Spoločnosť má zároveň značné rezervy a kapacity produkcie.
Spoločnosť skutočnosť oznámila v utorok. Biden má vo firme na starosti podporu spoločnosti v rámci medzinárodných organizácii, hospodárstvo a právnu stránku. Na novom poste môže využiť svoje vedomosti získané na Univerzite Yale a skúsenosti z oblasti zahraničnej politiky a verejných služieb.
Biden junior má veľmi pôsobivý životopis. Je predsedom poradného výboru Národného demokratického inštitútu, ktorý je projektom Národnej nadácie pre demokraciu. Tiež je riaditeľom Centra pre národnú politiku a americkej Koalície globálneho vodcovstva, ktorá zahŕňa 400 amerických podnikov, mimovládnych organizácií, a odborníkov v oblasti zahraničnej politiky
Biden na margo svojej pozície uviedol, že bude firmu radiť v oblasti „transparentnosti, korporátneho riadenia a zodpovednosti, medzinárodnej expanzie a ďalších priorít, ktoré budú prispievať k ekonomike a budú prospešné ľuďom na Ukrajine,” píše RT.
Vymenovanie Bidena ihneď vyvolalo vlnu otázok vo vzťahu k Spojeným štátom, pretože viceprezident častokrát spomínal energetickú samostatnosť Ukrajiny. Biely dom sa od jeho činnosti dištancoval. „Hunter Biden a iní členovia rodiny Bidenovej sú samozrejme súkromné osoby. To, kde pracujú neodráža stanoviská viceprezidenta alebo prezidenta,“ zverejnila RT vyhlásenie predstaviteľa Bieleho Domu Jay Carneyho.
Curtis Ellis, riaditeľ American Jobs Alliance, pre Russia Today uviedol, že ide o typickú politiku Washingtounu, ktorej cieľom je využiť cudziu krízu so svoj prospech. Zároveň podľa neho je veľmi ťažké oddeliť obchodné záujmy od tých národných.
Vymenovanie Bidena juniora prichádza v čase, keď medzi ruským Gazpromom a Ukrajinou dochádza k nezhodám v dôsledku dlhu krajiny voči Moskve, ktorý vznikol po doterajších dodávkach plynu. Druhým problém je cena plynu. Rusko žiada 485 dolárov za 1000 metrov kubických. Cena, je oproti predchádzajúce sume 268,50 dolárov, vyššia. Gazprom uvedený rozdiel zdôvodňuje zrušením niektorých zliav, ktoré boli dohodnuté zosadeným prezidentom Viktorom Janukovyčom.
Ukrajina má síce značné zásoby bridlicového plynu, ten je však nerentabilný, jeho ťažba je nákladná a vo veľkej miere zaťažuje životné prostredie.
ru